Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wojownicy w mundurach: wyjątkowa pasja policyjnych szermierzy

Data publikacji 21.08.2023

Wielu policjantów po służbie znajduje czas na rozwijanie swoich zainteresowań. A te bywają bardzo różne, co potwierdza przykład dwóch towarzyszy broni: mł. asp. Sebastiana Bijoka i sierż. szt. Pawła Kozdry. Pierwszy jest oficerem prasowym zabrzańskiej komendy. Drugi to policyjny psycholog. Obaj od lat rozwijają swoją wielką pasję, jaką jest rekonstrukcja dawnych europejskich sztuk walki. Mundurowi trenują walkę bronią białą, odtwarzając średniowieczną sztukę szermierczą w jej pierwotnej formie.

Służba w policji to zawód pełen wyzwań i odpowiedzialności, który wymaga nie tylko profesjonalizmu, ale również umiejętności radzenia sobie ze stresem i napięciem. Dlatego ważne jest, aby mieć pasję, która pozwala oderwać się od trudów wymagającej codziennej służby i rozwijać się także poza pracą. Nie tylko pomaga to w zachowaniu równowagi, ale również wpływa na lepszą jakość pełnionej służby. W naszych szeregach nie brakuje policjantek i policjantów, którzy odnaleźli swoje hobby. Wielką pasją dwóch śląskich policjantów - mł. asp. Sebastiana Bijoka i sierż. szt. Pawła Kozdry jest rekonstrukcja dawnych europejskich sztuk walki.

Jednym z dziedzictw kulturowych Europy są umiejętności władania bronią białą. Odwrotnie niż we wschodnich sztukach walki, tradycja ta została przerwana wraz z dynamicznym rozwojem cywilizacji Europejskiej odchodzącej od umiejętności władania bronią białą na rzecz nowoczesnej broni palnej oraz sportów walki. Zwyczaj władania bronią białą nie został jednak całkowicie zapomniany i jest on przechowywany w źródłach spisanych na przestrzeni dziejów przez Europejczyków. Sebastian i Paweł współpracują ze stowarzyszeniem Vectir, które jako jedna z wielu grup bada zjawisko, jakim są Dawne Europejskie Sztuki Walki. Analizując pochodzące sprzed setek lat traktaty szermiercze, pasjonaci starają się zrekonstruować sztukę szermierczą w jej pierwotnej formie. Wspólnymi siłami odtwarzają dawny fechtunek. Poprzez badania, treningi oraz zawody ożywiają rzeczywiste sposoby posługiwania się mieczem, kordem, szablą, włócznią i inną bronią białą, jaka istniała na terenie Europy.

Zainteresowanie dawną, ale ciągle kultywowaną sztuką walki nie tylko stanowi dla Sebastiana i Pawła odskocznię od codziennego życia policyjnego, ale również pomaga im rozwijać cenne umiejętności, taki jak skupienie i determinacja. Obaj znaleźli pasję, która pozwala im zachować równowagę, jednocześnie korzystnie wpływając na jakość wykonywanej pracy.

(KWP w Katowicach / kp)

 

 

  • Widoczni dwaj stojący na łące policjanci podający sobie ręce, w tle zamek
  • Widoczny szermierz, w tle wieża zamku
  • Widoczni dwaj walczący na łące szermierze
  • Widoczni dwaj walczący na łące szermierze, w tle mury zamku
  • Widoczni dwaj walczący na łące szermierze, w tle mury zamku
  • Widoczni dwaj szermierze

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 191.43 KB)

Powrót na górę strony