Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania polskich policjantów w Ukrainie w ramach zespołu śledczego JIT

Data publikacji 23.08.2023

W dniu 28 lutego 2022 r. w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczęto śledztwo o sygn. akt 1001-105 Ds. 12.2022 w sprawie wojny napastniczej wszczętej w dniu 24 lutego 2022 r. przez władze i funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, tj. o czyn z art. 117 § 1 k.k. i in.

Zarządzeniem Prokuratora Generalnego nr 12/22 z dnia 24 marca 2022 r. członkiem zespołu do prowadzenia ww. postępowania przygotowawczego wyznaczony został Zastępca Dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji insp. dr Michał Białęcki.

Ponadto, na podstawie umowy zawartej w dniu 25 marca 2022 r. pomiędzy Polską, Litwą oraz Ukrainą, powołano wspólny zespół śledczy (zespół JIT), w skład którego włączono funkcjonariuszy Policji, m.in. posiadających doświadczenie w wykonywaniu czynności dochodzeniowo-śledczych i techniczno-kryminalistycznych. W toku prac ww. zespołu Prokuratura Generalna Ukrainy dwukrotnie (w 2022 i 2023 r.) zwróciła się do Prokuratury Krajowej z prośbą o wsparcie prokuratorów ukraińskich w zakresie gromadzenia materiału dowodowego poprzez udział polskich prokuratorów i policjantów w wykonywaniu czynności służbowych na terenie Ukrainy.

W okresie od 20 czerwca do 1 lipca 2022 r. w miejscowościach obwodu kijowskiego (Kijów, Borodianka) oraz mikołajowskiego (Mikołajów, Basztanka) w Ukrainie zlecone zadania realizowało 2 prokuratorów Prokuratury Krajowej i 9 funkcjonariuszy Policji (członków zespołu JIT) reprezentujących następujące jednostki i komórki organizacyjne: Biuro Kryminalne KGP; Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”; Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku; Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku oraz Komendę Stołeczną Policji.

W okresie od 12 do 22 lipca 2023 r. w miejscowościach obwodu sumskiego (Sumy, Bilopillia, Viry, Hlukhiv, Svesa) oraz czernihowskiego (Chernihiv) w Ukrainie zlecone zadania realizowało 2 prokuratorów Prokuratury Krajowej i 10 funkcjonariuszy Policji (członków zespołu JIT) reprezentujących następujące jednostki i komórki organizacyjne: Biuro Kryminalne KGP; Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP; Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”; Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku; Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, Komendę Wojewódzką w Gorzowie Wlkp. oraz Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu.

Głównym zadaniem delegowanych funkcjonariuszy był udział w czynnościach oględzin obiektów cywilnych, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Materiał dowodowy został zabezpieczony przy użyciu skanerów laserowych 3D, będących na wyposażeniu polskiej Policji, które pozwalają na skanowanie obiektu z precyzyjną dokładnością.

Urządzenia te umożliwiają dokładne rejestrowanie otoczenia (obiektu), a następnie jego zwizualizowanie. Posiadają wbudowaną kamerę, aparat fotograficzny oraz dodatkową kamerę termiczną. Rezultaty ich pracy, z punktu widzenia procesowego są w pełni zadowalające. Użytkowane przez polską Policję skanery 3D gwarantują w standardzie pomiary z dokładnością do 1 mm, a przy skanowaniu szczegółowym poniżej 1 mm. W zależności od rodzaju skanowanego obszaru już w kilka minut otrzymuje się trójwymiarowy obraz, uzyskując jego rzeczywistą skalę i temperaturę. Stosunkowo krótki proces skanowania obiektu był ewidentną zaletą w sprawnym wykonywaniu czynności w Ukrainie, biorąc pod uwagę miejsca ich realizacji – obszary objęte stanem wojennym, na którym stale prowadzone są działania bojowe.

W czerwcu 2022 r. wykonano oględziny łącznie 11 budynków, w tym: mieszkalnych i administracji państwowej; 2 miejsc eksplozji zbiorników z zawartością oleju słonecznikowego terminala przeładunkowego; stadionu sportowego, pełniącego funkcję szpitala polowego. W lipcu 2023 r. wykonano oględziny łącznie 10 budynków: mieszkalnych – 2 bloki, dom jednorodzinny i wieżowiec oraz administracji państwowej i użyteczności publicznej – Policja, kino/teatr, 2 szkoły, akademicki internat psychoneurologiczny oraz hotel.

Obiekty te uległy uszkodzeniu w wyniku ataku bombowego, rakietowego lub dronowego albo ostrzału artyleryjskiego.

W organizację wyjazdu delegacji polskich policjantów do Ukrainy, oprócz Biura Kryminalnego KGP i Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP zaangażowane było Biuro Logistyki Policji KGP oraz Biuro Finansów KGP.

Więcej na temat skanera laserowego 3D w Gazecie Policyjnej w artykule Cyfrowy powrót na miejsce zdarzenia

(Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP)
 

Komunikat Prokuratury Krajowej: Prokuratorzy pionu PZ Prokuratury Krajowej dokumentowali dowody rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Powrót na górę strony