Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberoszuści nie mają wakacji

Data publikacji 23.08.2023

Wakacje to dla wielu z nas czas odpoczynku od obowiązków zawodowych. Takiej przerwy nie mają cyberprzestępcy, którzy mamiąc perspektywą szybkiego i łatwego zysku wyłudzają od pokrzywdzonych pieniądze. Tak było w przypadku 29-latka, który zamiast zarobić na giełdzie kryptowalut, stracił ponad 180 tys. złotych.

Wczoraj, do komisariatu na Nowym Mieście zgłosi się 29-latek, który złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa na jego szkodę.  

Wszystko zaczęło się w połowie czerwca. Z pokrzywdzonym skontaktowała się kobieta. Rozmówczyni, której dane teoretycznie zweryfikował, podała się za pracownika firmy z siedzibą w Singapurze. Kobieta poszukiwała nowych rynków zbytu dla swojej firmy. Pomiędzy rozmowami mężczyzna sprawdził, że firma, jaką rzekomo reprezentowała, faktycznie istnieje.

Podczas jednej z rozmów poruszyła tematy giełdy kryptowalut, na której sama z powodzeniem inwestowała. Zasugerowała 29-latkowi, na jakiej warto inwestować i przesłała mu link. Mężczyzna zainwestował niewielką sumę pieniędzy. Oczywiście bardzo szybko zarobił 1000 dolarów, które bez problemu wpłacił na swoje konto i nadal inwestował.

Po jakimś czasie wzbogacił się o ponad 700 tys. złotych. Gdy chciał je wypłacić otrzymał informację, że musi najpierw uiścić opłatę w wysokości ponad 130 tys. złotych. Dla mężczyzny nie było to zaskoczeniem i wykonał odpowiednią dyspozycję, zaciągając na jej rzecz kredyt. Niestety, 29-latek nie otrzymał wypłaty żadnych środków, a  inwestując w wirtualne waluty stracił ponad 180 tys. złotych.

Rzeszowscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

  • Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź, czy podmiot nie znajduje się na Liście ostrzeżeń publicznych KNF
  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowalutyUważaj na kryptowaluty
  • Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmiocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

(KWP w Rzeszowie / kp)

Powrót na górę strony