Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Milionowa kontrabanda ukryta w cysternie

Data publikacji 27.06.2008

100 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej zabezpieczono na przejściu granicznym w Korczowej. Kontrabanda ukryta była w zbiornikach i podwójnych ściankach cysterny. Gdyby ten towar trafił na rynek Skarb Państwa poniósłby straty blisko miliona złotych. W tym roku to rekordowy udaremniony przemyt na przejściu granicznym w Korczowej. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego prowadzą śledztwo w tej sprawie.

Kierowca ciężarówki wjeżdżającej do Polski zgłosił do odprawy celnej samochód, który w cysternie miał przewozić przemysłowe kwasy tłuszczowe. Funkcjonariusze Izby Celnej dokładnie sprawdzili cysternę. Jak się po chwili okazało była ona specjalnie skonstruowana - jej obudowa była większa niż zbiornik, który znajdował się w środku. Całość umieszczona była na naczepie w metalowej konstrukcji kontenera. Wewnątrz zbiornika, a także w ściankach obudowy funkcjonariusze odnaleźli ponad 10 tys. kartonów, czyli ponad 100 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Wartość uszczuplenia podatkowego oszacowano wstępnie na blisko milion zł.

Sprawą zajęli się policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Jak ustalili, adresatem towaru była jedna z firm w Polsce. Nie można wykluczyć, że potem papierosy miały trafić na rynki Europy Zachodniej. Samochód, w którym odnaleziono kontrabandę, należy do jednej z małopolskich firm. Kierował nim 50-letni mężczyzna. Został zatrzymany.

Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu.

Foto: Izba Celna w Przemyślu

Nagranie audio Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP

Pobierz plik Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP (format mp3 - rozmiar 1.28 MB)

Powrót na górę strony