Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekarz podejrzany o łapówkarstwo

Data publikacji 27.06.2008

Śląscy antykorupcyjni zakończyli gromadzenie materiału dowodowego w prowadzonym śledztwie w sprawie przyjmowania łapówek przez kierownika jednej z klinik specjalistycznych w Sosnowcu. Zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie profesorowi w sumie 33 zarzutów przyjmowania łapówek w kwocie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Mężczyzna podejrzany jest o przyjęcie w ten sposób od 26 pacjentów lub członków ich rodzin 33 tysięcy złotych. Za przestępstwa korupcyjne grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

W styczniu 2006 roku policjanci z wydziału do walki z korupcją KWP w Katowicach przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Sosnowcu wszczęli śledztwo dotyczące przyjmowania łapówek przez kierownika jednej z klinik specjalistycznych. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego pacjenci trafiali na oddział ortopedyczny po nieskutecznym leczeniu farmakologicznym i rehabilitacyjnym, z poważnymi zwyrodnieniami stawów. Jedynym skutecznym sposobem leczenia było przeprowadzenie operacji i wszczepienie endoprotezy. Chorzy musieli jednak oczekiwać na zabieg nawet do trzech lat. Śledczy ustalili, że pacjenci przekazywali sobie informacje o konieczności zapłaty za przyjęcie na oddział ortopedyczny, do czego najczęściej dochodziło podczas konsultacji w gabinecie profesora, który podejmował decyzję o przeprowadzeniu zabiegu i jego terminie.
Dowody zebrane przez śląskich antykorupcyjnych pozwoliły na przedstawienie kierownikowi kliniki 33 zarzutów przyjęcia w okresie od 1999 do 2007 roku łapówek w łącznej kwocie 33 tysięcy złotych.

Decyzją prokuratora rejonowego z Sosnowca podejrzany został objęty poręczeniem majątkowym w kwocie 100 tysięcy złotych. Za przestępstwa korupcyjne grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.
Powrót na górę strony