Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali 10 osób w związku z porwaniem

Data publikacji 05.09.2023

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się porwaniami dla okupu. W toku postępowania zatrzymano już 10 osób. Sprawa dotyczy porwania mężczyzny z pow. ostrzeszowskiego. Cała historia swój początek miała na początku lutego 2021 roku.

Mężczyzna -  przedsiębiorca po wyjściu z domu w którym akurat przebywał, został pozbawiony wolności przez trzech mężczyzn, którzy okazali mu emblematy przypominające odznaki policyjne oraz przedmioty przypominające broń.  Następnie siłą wepchnęli go do samochodu i odjechali w nieznanym kierunku. Mężczyzna był związany. Został wywieziony do jednego z okolicznych lasów. Tam był bity i zastraszany za pomocą przedmiotu przypominającego pistolet. Grożono mu też śmiercią. Wszystko po to, by wyjawił gdzie schowane zostały pieniądze należące do innej osoby. Pod wpływem tych tortur przekazał porywaczom potrzebne im informacje. Wtedy został wypuszczony. Napastnicy udali się we wskazane miejsce, skąd dokonali zaboru dużej kwoty pieniędzy, znajdujących się w walizce, tj.  dwa miliony złotych. Ranny mężczyzna dotarł przez pola do jednego ze sklepów pod Ostrzeszowem, skąd zadzwonił do rodziny. O wszystkim została powiadomiona również Policja.

Początkowo sprawą zajmowali się policjanci z Ostrzeszowa ale ostatecznie trafiła do kryminalnych z KWP w Poznaniu. Policjanci odnaleźli porzucony samochód, który był wykorzystany do porwania. Cały środek auta był spryskany gaśnicą dla zatarcia śladów. Policjanci zaczęli szczegółowo analizować zebrane i zabezpieczone w tej sprawie dowody. To pozwoliło im wytypować grupę osób, która mogła mieć związek z tą sprawą.

W styczniu 2022 roku został zatrzymany mieszkaniec Leszna notowany za przestępstwa rozbójnicze i oszustwa. W lutym kryminalni zatrzymali mieszkańca Bydgoszczy. Do kolejnego zatrzymania doszło w marcu. Kolejne zatrzymania to druga polowa 2022 roku. Wtedy policjanci ustalili kolejnych 4 podejrzanych – mieszkańców Bydgoszczy i pow. chojnickiego. Została zabezpieczona broń.

W marcu 2023r. zatrzymany został mieszkaniec woj. warmińsko  - mazurskiego, a w sierpniu 2023r.; zatrzymano dwóch ,mieszkańców Bydgoszczy. Wobec wszystkich podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzani w tej sprawie mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wzięcia zakładnika, czynności rozbójniczych i podżegania do zabójstwa. Sprawa nadal ma charakter rozwojowy ponieważ policjanci mają powody przypuszczać, że nie wszystkie osoby, które brały udział w tym przestępstwie, zostały zatrzymane.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

(KWP w Poznaniu / sc)

Powrót na górę strony