Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferowali w Internecie fałszywe miejsca noclegowe – grupę rozbili policjanci CBZC

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się dokonywaniem licznych oszustw w związku z zamieszczaniem w znanym serwisie internetowym fałszywych ogłoszeń o wynajęciu miejsc noclegowych w regionach turystycznych. 7 zatrzymanych przez policjantów mężczyzn usłyszało zarzuty karne, a trzech zostało tymczasowo aresztowanych.

Pod koniec sierpnia policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy CBZC, zatrzymali na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego oraz pomorskiego 7 osób podejrzanych o popełnienie wielu oszustw internetowych. Działania funkcjonariuszy wynikały ze śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie. Przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu na popularnym portalu ogłoszeniowym,  nieprawdziwych ofert wynajmu noclegów w kurortach wypoczynkowych. Podejrzani jako potwierdzenie wynajmu, pobierali zaliczki na rachunki bankowe, z których środki wypłacali w bankomatach przy wykorzystaniu kodów szybkiej płatności.

Jak ustalili policjanci, osoby te działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie. Łącznie w sprawie przedstawiono 7 osobom 422 zarzuty, w tym zarzuty dot. zorganizowanej grupy przestępczej, oszustw i prania pieniędzy. Do chwili obecnej ustalono 212 pokrzywdzonych.

Sprawcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Krakowie, gdzie zostali przesłuchani. Wobec trzech z nich Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, do którego sąd się przychylił.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, nadal kompletowany będzie materiał dowodowy celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przestępczym procederem.

Przypominamy!

  • Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
  • Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
  • Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
  • Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta.
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
  • Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

 

Film wideo_CBZC_Kielce

Pobierz plik wideo_CBZC_Kielce (format mp4 - rozmiar 46.48 MB)

Powrót na górę strony