Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant oddał szpik dla genetycznego bliźniaka

Data publikacji 12.09.2023

Nadkomisarz Krystian Szylko Komendant Komisariatu Policji w Lubsku, podarował innemu człowiekowi szansę na drugie życie. Po kilku latach od rejestracji, jako dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Nie wahał się ani chwili.

Nadkomisarz Krystian Szylko zarejestrował  się jako dawca szpiku kilka lat temu. Kiedy w maju 2023 roku otrzymał telefon o tym, że może zostać dawcą szpiku, dla swojego niespokrewnionego bliźniaka genetycznego i tym samym podarować komuś szansę na drugie życie, nie zastanawiał się ani chwili. Przeszedł szereg szczegółowych badań, by zostać zakwalifikowanym do zabiegu. Procedura przebiegła bardzo sprawnie, 30 sierpnia 2023 roku  oddał swoje komórki macierzyste. Cały zabieg przeprowadzony został w klinice w Poznaniu  trwał około czterech godzin. Po jego zakończeniu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany dla chorego mężczyzny w Niemczech.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca komórek macierzystych otrzymuje informację, czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość.

Policjant zachęca do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku, sam zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a kiedy znajdzie się osoba potrzebująca, to możemy podarować jej szansę na drugie życie.  Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Na stronie Fundacji DKMS zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców.

Więcej informacji na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca

(KWP w Gorzowie Wlkp. / sc)

  • policjant podłączony do aparatury oddający szpik
  • legitymacja dawcy przeszczepu
  • biało-czerwona figurka dawcy szpiku
Powrót na górę strony