Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śląscy policjanci rozbili mafię śmieciową

Data publikacji 13.09.2023

Policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców katowickiej komendy wojewódzkiej od 2021 roku prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach sprawę tzw. mafii śmieciowej. Złożoność sprawy oraz jej wielowątkowość, zaowocowała podjęciem współpracy policjantów z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Efektem działań służb jest rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej i postawienie prokuratorskich zarzutów 6 osobom. Jak oszacowali śledczy, w toku swojej działalności przestępcy nielegalnie pozbyli się ok. 1200 ton niebezpiecznych odpadów.

Policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop grupy przestępczej zajmującej nielegalną utylizacją odpadów. Jak ustalili śledczy, przestępcy działali w 2021 roku nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale także poza nim. Zajmowali się organizacją źródeł dostaw niebezpiecznych odpadów, miejsc ich porzucenia, organizacji środków transportu i rozładunku, a także przewozu oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. 

W celu rozpracowania grupy, śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej nawiązali ścisłą współpracę z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach. Wspólne działania służb pozwoliły ustalić osoby biorące udział w nielegalnym procederze i mechanizm ich działania.

We wrześniu 2023 roku policjanci z Wydziału do spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców katowickiej komendy wojewódzkiej, wraz z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat oraz 48-letnią kobietę. 

Nadzorujący śledztwo prokurator z I Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Katowicach przedstawił im zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentacji w celu zalegalizowania przestępczego procederu, a dodatkowo jednemu z nich kierowania grupą. Jak ustalono, wszyscy sprawcy ze swojej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia, a kobiecie do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec 5 mężczyzn, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. 

Jak ustalili śledczy, trzech mężczyzn biorących udział w przestępczym procederze wywodzi się ze środowiska pseudokibiców śląskich klubów sportowych. 

Metody pozbywania się odpadów polegały m.in. na wynajmowaniu przez przestępców hal magazynowych lub ogrodzonych terenów, jak np. w Bytomiu, Mikołowie, Sosnowcu oraz w miejscowościach powiatów zawierciańskiego i będzińskiego. Po wypełnieniu magazynów i terenów posesji, sprawcy znikali. W taki sposób porzucili w sumie aż ok. 1200 ton odpadów. 

Przeprowadzone na miejscu odnalezienia odpadów czynności przez biegłego sądowego z zakresu fizykochemii i chemii sądowej wykazały, że były one w dużej części niebezpieczne i charakteryzowały się właściwościami żrącymi, mutagennymi, toksycznymi i rakotwórczymi. W przypadku przedostania się ich do gruntu czy też źródeł wody, mogły doprowadzić do skażeń zagrażający zdrowiu, a nawet życiu ludzi i nieodwracalnych zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym.

  • Nieoznakowane radiowozy na sygnałach podjeżdżają z zatrzymanymi pod komendę Policji
  • Policjanci i funkcjonariusze służby celno-skarbowej w kamizelkach wyprowadzą zatrzymanego mężczyznę w kajdankach z samochodu
  • Policjanci i funkcjonariusze służby celno-skarbowej w kamizelkach prowadzą zatrzymanego mężczyznę w kajdankach do budynku komendy Policji
  • Policjanci i funkcjonariusze służby celno-skarbowej w kamizelkach prowadzą zatrzymanego mężczyznę w kajdankach korytarzem komendy Policji
  • Policjanci w cywilu z opaskami na rękach prowadzą zatrzymanego mężczyznę w kajdankach do samochodu
  • Umundurowani policjanci pomagają zatrzymanemu mężczyźnie w kajdankach wsiąść do radiowozu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.89 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 314.08 KB)

Powrót na górę strony