Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w gang akcyzowy – przejęto towary warte 18 mln zł

Data publikacji 15.09.2023

Funkcjonariusze CBŚP, KAS i SG zatrzymali 5 osób, przejęli ponad 15 mln papierosów, ponad 14 ton tytoniu i zlikwidowali krajalnię tytoniu, zabezpieczając specjalistyczne urządzenia. Wartość zabezpieczonego towaru wstępnie oszacowano na ponad 18 mln zł. Gdyby towar bez polskich znaków akcyzy trafił na rynek wówczas straty Skarbu Państwa wyniosłyby około 32 mln zł. Postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, przy wsparciu funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału SG przeprowadzili działania wymierzone w przestępczość akcyzową.

W ramach akcji służby przeszukały dwie posesje znajdujące się w powiecie ostrowskim, zatrzymując 5 mężczyzn, w wieku od 25 do 55 lat. Na jednej z nieruchomości służby zlikwidowały krajalnię tytoniu, przejmując specjalistyczne maszyny, a także susz tytoniowy. Na terenie drugiego obiektu funkcjonariusze zatrzymali 5 Polaków, podczas rozładunku samochodów dostawczych. Okazało się, że cztery samochody ciężarowe były załadowane krajanką tytoniową, natomiast w piątym ujawniono papierosy znajdujące się na paletach, w metalowych obudowach. Z ustaleń śledczych wynika, że przejęte papierosy przemycono do Polski z Litwy.

Łącznie zabezpieczono ponad 15 milionów sztuk papierosów, a także ponad 14 ton tytoniu, bez znaków akcyzy skarbowej, o szacunkowej wartości ponad 18 mln zł. Straty Skarbu Państwa gdyby ten towar trafił na rynek wyniosłyby około 32 mln zł. W toku działań funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych przejmując sprzęt elektroniczny i pieniądze, a także zabezpieczając pojazd dostawczy i naczepę, na których znajdowały się ślady ingerencji w pola numeryczne. Z ustaleń śledczych wynika, że renault master został skradziony w Niemczech w 2022 roku, a naczepa w 2019 roku.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dotyczące przestępstw karno-skarbowych. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Zespół Prasowy CBŚP


Materiał filmowy i zdjęciowy: CBŚP, SG, muzyka: Universal Production Music
  • przejęte papierosy i tytoń przez CBŚP, KAS i SG
  • przejęte papierosy i tytoń przez CBŚP, KAS i SG
  • przejęte papierosy i tytoń przez CBŚP, KAS i SG
  • przejęte papierosy i tytoń przez CBŚP, KAS i SG
  • przejęte papierosy i tytoń przez CBŚP, KAS i SG
  • przejęte papierosy i tytoń przez CBŚP, KAS i SG
Powrót na górę strony