Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Garnitury i odzież dziecięca zamiast mundurów

Data publikacji 29.06.2008

Zamiast mundurów kupowali garnitury lub ubrania dziecięce. Rozliczane faktury księgowane były jako zakup sortów mundurowych. Zarzuty korupcyjne usłyszeli między innymi nadleśniczy i zastępca Nadleśnictwa Głęboki Bród.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku otrzymali sygnał o nieprawidłowościach w Nadleśnictwie Głęboki Bród koło Sejn. Po przeszukaniu pomieszczeń służbowych zabezpieczyli ponad 400 faktur dotyczących zakupów sortów mundurowych i odzieży BHP za okres od 2003 do sierpnia 2007 roku. Nadleśniczy, zastępca i główna księgowa kupowali odzież w sklepach handlujących konfekcja damską, męską, sportową lub dziecięcą z terenu Warszawy, Łodzi czy Białegostoku. Zgodnie z przepisami sklep sprzedający mundury służby leśnej powinien posiadać certyfikat i upoważnienie do sprzedaży. Żaden z odwiedzonych przez kierownictwo nadleśnictwa sklepów takich uprawnień nie posiadał. Faktury rozliczali jako zakup mundurów. Za zakupioną odzież otrzymywali zwrot pieniędzy.

Zarzuty przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej usłyszeli od policjantów nadleśniczy, jego zastępca i główna księgowa. Dodatkowo dwaj pracownicy usłyszeli zarzut potwierdzenia nieprawdy. Oni z kolei jako kontrolerzy dokumentów potwierdzali zgodność zakupionej odzieży ze wzorem umundurowania. Wobec wszystkich podejrzanych osób Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zastosowała poręczenia majątkowe i zakazy wykonywania czynności służbowych na zajmowanych stanowiskach.

Sprawa ma charakter rozwojowy.
Powrót na górę strony