Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileuszowy Finał XX Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji 25.09.2023

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach 22 września br. odbyła się ceremonia zakończenia Finału XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Po czterech dniach zmagań na podium stanęli najlepsi policjanci-przewodnicy psów służbowych w kraju, którzy przystąpili do rywalizacji w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Honorowy patronat nad Mistrzostwami objęli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji.

W dniach 18–22.09.2023 r. na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, podległego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, odbył się jubileuszowy Finał XX Kynologicznych Mistrzostw Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji. Nadzór nad organizacją i przebiegiem Finału Mistrzostw sprawował Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Anna Jędrzejewska-Szpak.

W tym roku wydarzenie miało szczególny charakter. Świętowaliśmy bowiem jubileusz konkursu, który z krótkimi przerwami odbył się w Sułkowicach już po raz dwudziesty. Warto podkreślić, że Centrum Szkolenia Policji w Legionowie jest jedyną szkołą policyjną, która kształci przewodników i zajmuje się szkoleniem psów służbowych, a nasza kadra przekazuje swoją wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie adeptom tej trudnej i jakże wymagającej służby.

Organizowane od wielu lat Mistrzostwa są doskonałą okazją do zaprezentowania przez funkcjonariuszy wysokiego poziomu zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych w pracy z psem służbowym. Głównym celem zawodów jest doskonalenie kompetencji zawodowych policjantów-przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych Policji, a także upowszechnianie wykorzystania psów służbowych w działaniach prewencyjnych oraz w walce z przestępczością.

W czterodniowych zmaganiach o miejsca na podium rywalizowało 17 najlepszych drużyn, wyłonionych ze wszystkich komend wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej Policji. Uczestnicy walczyli o zwycięstwo zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej. W skład każdej drużyny weszli koordynator, dwóch policjantów-przewodników oraz dwa psy służbowe kategorii patrolowo-tropiącej.

Finał Mistrzostw obejmował następujące konkurencje:

  • test wiedzy,
  • ogólne posłuszeństwo psa w tym: marsz z psem przy nodze, bieg z psem przy nodze, zatrzymywanie psa w biegu, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „siad”, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „waruj”, pozostawanie psa, a także pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny,
  • praca węchowa,
  • pościg bez kagańca za osobą z odrzuceniem przedmiotu, czołowym atakiem pozoranta na psa i obroną przewodnika podczas konwoju,
  • przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby,
  • sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.

W piątek 22 września, po czterech dniach rywalizacji, odbyło się uroczyste zakończenie Finału XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. W ceremonii udział wzięli zaproszeni goście: Dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor, Komendant Powiatowy Policji w Grójcu mł.insp. Wojciech Bednarski. Towarzyszyli nam również przedstawiciele władz samorządowych, wojska, więziennictwa, straży pożarnej, a także uczelni współpracujących z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Na uroczystość przybyli także laureaci poprzednich edycji Mistrzostw, dla których to wydarzenie miało wyjątkowy, nostalgiczny charakter.

A oto lista dzisiejszych laureatów Finału XX Kynologicznych Mistrzostw Policji:

Nagrodzeni w klasyfikacji indywidualnej:

I miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął: asp. Tomasz Kozielecki z psem Radin z KWP w Bydgoszczy.

II miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął: st. sierż. Przemysław Naguszewski z psem  Pantera z KWP w Radomiu.

III miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął: mł. asp. Dawid Wilganowicz z psem Nawir z KWP w Katowicach.

Nagrodzeni w klasyfikacji drużynowej:

I miejsce zajęła drużyna z KWP w Katowicach w składzie: asp. szt. Adam Chmel – kierownik drużyny, mł. asp. Piotr Danielczyk z psem Opus, mł. asp. Dawid Wilganowicz z psem Nawir.

II miejsce zajęła drużyna z KWP we Wrocławiu w składzie: kom. Marek Mycek – kierownik drużyny, mł. asp. Mateusz Jankowski z psem Mig, mł. asp. Robert Pawliszko z psem Lonar.

III miejsce zajęła drużyna z KWP w Radomiu w składzie: st. asp. Edyta Sułkowska – kierownik drużyny, st. sierż. Przemysław Naguszewski z psem Pantera, sierż. Dominik Szostek z psem Szach.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom Mistrzostw życzymy, aby ich wiedza i umiejętności sprawdziły się przede wszystkim w bieżących działaniach, a codzienna służba przynosiła satysfakcję i liczne sukcesy zawodowe.

Do zobaczenia za rok!

(CSP w Legionowie)

Powrót na górę strony