Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust działający metodą na BLIK-a zatrzymany przez rybnickich policjantów

Data publikacji 26.09.2023

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku zatrzymali przestępcę, który działał metodą na BLIK-a. W ten sposób wszedł w posiadanie przynajmniej 5000 złotych. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku zatrzymali przestępcę, który dopuścił się szeregu oszustw metodą na BLIK-a. 29-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego działał na terenie województwa śląskiego. Mężczyzna najpierw włamywał się na konta osób na jednym z portali społecznościowych, a następnie podszywał się pod nie i w ich imieniu prosił „znajomych” o przesłanie określonej kwoty za pomocą aplikacji BLIK. Po otrzymaniu kodu wypłacał pieniądze z bankomatów. W ten sposób wyłudził i wypłacił minimum 5000 złotych.

Rybniccy policjanci w dalszym ciągu pracują nad odnalezieniem wszystkich ofiar oszusta. Nie wykluczają działania innych osób, które mogły uczestniczyć w tym procederze. Sprawa jest rozwojowa, a skala oszustwa może być większa.

Mieszkaniec powiatu rybnickiego został objęty dozorem policyjnym. Zastosowano także wobec niego poręczenie majątkowe. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Pamiętajmy! Kiedy ktoś prosi o kod BLIK:

  • Nie należy działać pochopnie. Najlepiej skontaktować się z tą osobą.
  • Zawsze należy sprawdzić, komu wysyłamy kody do płatności mobilnych.
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom.

W każdej tego typu sytuacji należy zachować ostrożność. Pamiętajmy o przekazywaniu informacji i ostrzeganiu osób bliskich. Każdy z nas może stać się potencjalną ofiarą oszusta.

Zawsze, gdy mamy wątpliwość, czy osoba po drugiej stronie słuchawki lub monitora to faktycznie właściwa osoba, albo przypuszczamy, że ktoś chce nas w ten sposób oszukać, należy to zgłosić pod numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony