Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali ponad 700 tysięcy złotych, które miały trafić na konto oszustów

Data publikacji 26.09.2023

770 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Imielina, który postanowił kupić samochód wystawiony na sprzedaż na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Mimo wpłaconej kwoty, auto do niego nie trafiło. Dzięki skutecznej pracy jaworznickich policjantów odzyskano większość pieniędzy. Apelujemy o ostrożność podczas internetowych zakupów!

Do jaworznickiej komendy zgłosił się 25-letni mieszkaniec Imielina, który powiadomił policjantów, że padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna zainteresował się ogłoszeniem sprzedaży samochodu klasy premium w atrakcyjnej cenie, zamieszczonym na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego ze sprzedającym mężczyzna otrzymał informację, że pojazd jest do odbioru na terenie Niemiec. Ponadto został poinformowany, że ewentualna zapłata miałaby nastąpić po jego obejrzeniu i sprawdzeniu w Niemczech. Sprzedawca w ten sposób uśpił czujność mężczyzny. Pokrzywdzony wysłał do Niemiec przedstawiciela swojej firmy, aby ten sprawdził samochód i doprowadził do finalizacji transakcji. Na miejscu pracownik pokrzywdzonego obejrzał auto i sprawdził dokumenty. Wszystko wydawało się prawidłowe i legalne. W związku z tym kupujący przelał na konto sprzedającego 770.550 złotych. Niestety po dokonaniu przelewu kontakt z wystawcą ogłoszenia ,,urwał się”, a odbiór pojazdu był niemożliwy. Jak się okazało, właścicielem samochodu była inna firma, a sprzedającym był nieuczciwy pośrednik. W efekcie mężczyzna stracił pieniądze, a za zapłatę nie otrzymał samochodu. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą jaworznickiej komendy po uzyskaniu zawiadomienia, niezwłocznie skierowali wniosek do Dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich, w celu zablokowania przelanych środków oraz wszczęli śledztwo w tej sprawie. W wyniku szybkich działań mundurowi odzyskali ponad 700 tysięcy złotych należące do zgłaszającego. Czynności w tej sprawie prowadzi również policja niemiecka, która dąży do ustalenia sprawcy tego przestępstwa.

Pamiętajmy, że za atrakcyjną ceną towaru może kryć się próba oszustwa! Apelujemy o zachowanie ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających. Oferty sprzedaży towarów w zaniżonej cenie, nieodpowiadającej wartości rzeczywistej, powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Przy zakupie samochodu zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego i możliwości obejrzenia auta. Należy sprawdzić dokumenty pojazdu oraz numer vin. W żadnym wypadku nie należy wysyłać pieniędzy „z góry". Każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu czy szybkiego sfinalizowania transakcji, powinien wzmóc naszą czujność.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony