Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Myślał, że rozmawia z księciem Dubaju, stracił ponad 70 tysięcy złotych

Data publikacji 27.09.2023

Mimo wielu kampanii społecznych i akcji informacyjnych prowadzonych również przez krakowskich policjantów nadal zdarza się, że osoby, przekazują obcym oszczędności swojego życia. Oszuści, wykorzystując tak zwaną metodę na legendę wyłudzają dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Kilka dni temu, 76-letni mieszkaniec Krakowa zgłosił policjantom, że został oszukany na znaczną kwotę pieniędzy. Jak wyjaśniał założył profil na jednym z portali internetowych, wówczas nawiązała z nim kontakt osoba, która podała się za „księcia, następcę tronu Dubaju”. W ten sposób rozpoczęła się pomiędzy mężczyznami korespondencja, a rzekomy książę po pewnym czasie zdobył zaufanie krakowianina.

W pewnym momencie ze strony nowego znajomego z egzotycznego kraju padła propozycja przekazania podarunku 76-latkowi. Prezentem miała być złota biżuteria oraz znaczna suma pieniędzy. Po kilku dniach „książę Dubaju” miał napisać mieszkańcowi Krakowa, że paczka z biżuterią i pieniędzmi została wysłana, jednak utknęła na granicy i wymagana jest opłata celna.

Tłumaczył, że jedyną możliwością by przesyłka wyruszyła w dalszą drogę jest uiszczenie tej opłaty. Przekazując numer konta namówił krakowianina do przelania na nie pieniędzy. Niczego nieświadomy 76-latek przelał na wskazane konto ponad 70 tysięcy złotych.

Senior w oczekiwaniu na przesyłkę pochwalił się znajomym o swojej nietypowej znajomości z następcą tronu Dubaju. Jego entuzjazm zgasł, gdy Ci uświadomili mu, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa.

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że intencje osoby trzeciej mogą być nieuczciwe, najlepiej porozmawiać o swoich wątpliwościach z bliskimi i nie działać pod wpływem emocji.

Warto również skontaktować się z Policją i powiadomić o próbie oszustwa.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony