Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pasja asp. szt. Tomasza Stefańskiego pomaga poznawać naszą historię

Data publikacji 27.09.2023

Aspirant sztabowy Tomasz Stefański pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu. Od lat obowiązki służbowe i rodzinne łączy ze swoją nietypową pasją. W każdej wolnej chwili stara się dotrzeć do osób starszych, którzy opowiadają bardzo ciekawe historie i nieznane epizody z czasów II wojny światowej. Aby inni mogli podziwiać jego pasję powołał do życia Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne PRZEDMOŚCIE.

Tomasz Stefański swoją pasją zaraził się jeszcze w czasach pełnienia funkcji dzielnicowego na terenie gminy Golub-Dobrzyń, kiedy to starsi ludzie opowiadali bardzo ciekawe historie i nieznane epizody z czasów II wojny światowej. W związku z tym, wspólnie z miejscowymi regionalistami i tak jak ja pasjonatami historii, postanowili powołać do życia Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne PRZEDMOŚCIE.

Celem tej działalności było i ciągle jest odkrywanie zapomnianych kart historii regionu, potwierdzanie faktów historycznych opisywanych w różnego rodzaju dziennikach bojowych oddziałów przemieszczających się przez nasz powiat podczas działań wojennych II Wojnie Światowej. Ale nie tylko to było i jest przedmiotem jego działalności. Policjant zajmuje się również krzewieniem historii wśród mieszkańców i młodzieży poprzez organizowanie różnego rodzaju pikników, pokazów czy wystaw, edukowania w zakresie obowiązujących przepisów w zakresie prowadzenia poszukiwań.

Zaznaczyć trzeba, iż zainteresowania kierownika zbiegły się również z pełnioną funkcją członka Nietatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji Golub-Dobrzyń, gdzie umiejętności zdobywane podczas różnego rodzaju szkoleń policjant wykorzystuje podczas prowadzonych poszukiwań, jak i edukowaniu młodzieży podczas spotkań w szkołach i uświadamianie ich, jak niebezpieczne mogą być pozostałości z czasów II wojny światowej oraz jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów czy niewypałów.

Kolejnym etapem rozwijania hobby było utworzenie, po zatwierdzeniu regulaminu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, muzeum, gdzie gromadził wszelkie pamiątki przekazywane przez mieszkańców, jak i pozyskiwane w prowadzonych poszukiwaniach na podstawie stosownych decyzji wydawanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pasja ta zrodziła się, aby poznawać ciągle historię naszych okolic, ratować przed zniszczeniem różnego rodzaju pamiątki z dawnych czasów, aby wszyscy je mogli podziwiać, zapoznawać się z ich historią i przeznaczeniem!

Ale pasja Tomasza to również poznawanie bardzo ciekawych ludzi podczas poszukiwań, gdzie m.in. kilkakrotnie miał okazję poznawać tajniki kręcenia odcinków Poszukiwaczy Historii, gdzie stowarzyszenie Przedmoście występowało w roli głównej. 

(KWP w Bydgoszczy / kc)

  • Aspirant sztabowy Tomasz Stefański
  • Namiot
  • Kask i broń
  • Dzieci słuchają mężczyzn opowiadających o historii
  • Zbiory Aspiranta sztabowego Tomasza Stefańskiego
  • Aspirant sztabowy Tomasz Stefański opowiada o historii
  • Aspirant sztabowy Tomasz Stefański w kombinezonie antyodłamkowym
Powrót na górę strony