Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowania komputerowe

Data publikacji 10.10.2023

W minioną niedzielę policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali na jednym z krakowskich bazarów dwóch mężczyzn, którzy posiadali przy sobie m.in. płyty dvd zawierające nielegalne oprogramowania. Zatrzymanym mężczyznom może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę, 8 października policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie udali się na jedno z krakowskich targowisk, gdzie według ustaleń mogło dochodzić do procederu handlu nielegalnym oprogramowaniem komputerowym.

Przed godziną 10:00 nieumundurowani funkcjonariusze podjęli interwencje wobec dwóch mężczyzn, którzy posiadali na swoich stoiskach podejrzany towar. Po sprawdzeniu okazało się, że obydwie osoby handlowały nośnikami danych, które zawierały nielegalne oprogramowania. W związku z tym zarówno 42-latek, jak i 38-latek zostali zatrzymani. Po zabezpieczeniu nielegalnego towaru policjanci udali się w miejsca zamieszkania obydwu mężczyzn.

W mieszkaniu 42-latka kryminalni ujawnili m.in. kilka twardych dysków, pendrive oraz gotówkę w kwocie ponad 12 tysięcy złotych. W mieszkaniu młodszego mężczyzny funkcjonariusze zabezpieczyli natomiast kilkadziesiąt nośników optycznych oraz kilka twardych dysków. W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 1700 nielegalnych płyt dvd zawierających filmy, gry oraz programy komputerowe. Wstępnie straty producentów i właścicieli praw autorskich wycenione zostały na kwotę nie mniejszą niż 200 tysięcy złotych. Za nielegalną działalność mężczyznom może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / kc) 

Powrót na górę strony