Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmuszał obywatelki Mongolii do pracy po 16 godzin

Data publikacji 30.06.2008

Policjanci z Myślenic zatrzymali właściciela zakładu krawieckiego, który zmuszał sześć kobiet do16-godzinnej pracy. Mężczyzna zabrał obywatelkom Mongolii paszporty i zorganizował mieszkanie w jednym pokoju. 40-latek odpowie za naruszanie praw pracowniczych i ukrywanie dokumentów.

Policjanci z komendy powiatowej policji w Myślenicach wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali właściciela zakładu krawieckiego. 40-letni mężczyzna prowadzący dochodowy zakład krawiecki dostał zezwolenie od Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na zatrudnienie u siebie cudzoziemców. Jako pomoce w szwalni, zatrudnił od kwietnia tego roku sześć kobiet w wieku od 22 do 30 lat, które przyjechały do Polski z Mongolii. Nie znającym języka kobietom zabrał paszporty i kazał pracować po 16 godzin na dobę także w soboty. Dał im przy tym jeden pokój w którym mieszkały w szóstkę. (dwie pozostałe zatrudnione tam Mongołki nie zdecydowały się na złożenie zeznań i zawiadomienia o przestępstwie). Nie pozwalał im przy tym wychodzić z pokoju kiedy miały „wolne”. Wystraszone kobiety wielokrotnie prosiły go o lepsze warunki i oddanie im paszportów. Pracodawca jednak nie miał zamiaru niczego zmieniać Płacił im kilkaset złotych na miesiąc, ale przy własnym wyżywieniu i pracy po 16 godzin na dobę dawało to minimalne niczym nie regulowane stawki.

Mężczyźnie został przedstawiony zarzut ukrywania dokumentów i naruszania praw pracowniczych. Podczas przeszukania domu i zakładu krawieckiego znaleziono zabrane kobietom dokumenty, a także zabezpieczono dokumentację firmy w tym i tę dotyczącą zatrudniania obcokrajowców.
Policjanci chcą sprawdzić czy w przeszłości nie doszło do podobnych sytuacji.
Powrót na górę strony