Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Lotnisko 23” - wspólne ćwiczenia służb

Data publikacji 20.10.2023

19 października 2023 r. około godziny 10.30 katowicki dyżurny odebrał telefon informujący, że na płycie lotniska doszło do zderzenia dwóch samolotów. Tak rozpoczęły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe "Lotnisko 23", które miały na celu doskonalenie umiejętności i współdziałania służb w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Na lotnisku Katowice–Muchowiec doszło do zderzenia dwóch samolotów na pasie startowym. Podczas lądowania samolot stracił siłę nośną i uderzył w drugi, który oczekiwał na start. Na pokładzie obu samolotów znajdowali się piloci. W wyniku uderzenia nie doszło do pożaru. Osoby znajdujące się w samolotach zostały ciężko ranne. Taki scenariusz obowiązywał podczas ćwiczeń dowódczo – sztabowych „Lotnisko 23”, które miały na celu doskonalenie umiejętności i współdziałania służb w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej.

W trakcie ćwiczeń sprawdzane były procedury, aby w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, współpraca pomiędzy służbami przebiegała bez jakichkolwiek zakłóceń. W ćwiczeniach udział wzięli m. in.: policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego  w Katowicach oraz przedstawiciele Lotnika Muchowiec.

(KWP w Katowicach / sc)

Muzyka: www.bensound.com

Film Ćwiczenia dowódczo-sztabowe "Lotnisko 23"

Pobierz plik Ćwiczenia dowódczo-sztabowe "Lotnisko 23" (format mp4 - rozmiar 16.73 MB)

Powrót na górę strony