Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowcy znów nie zawiedli - "korytarz życia" pomógł służbom szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia

Data publikacji 24.10.2023

Korytarz życia to takie zachowanie kierujących na drodze, które pozwala na utworzenie wolnego pasa pomiędzy pojazdami stojącymi w korku w taki sposób, aby umożliwić szybki i bezkolizyjny przejazd dla pojazdów służb ratunkowych. Jest to niezwykle ważne postępowanie, gdyż krótki czas dojazdu służb ratowniczych zwiększa szanse poszkodowanych w wypadkach na przeżycie. Szczególnie potrzebne jest tworzenie takich korytarzy na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ze względu na duży ruch samochodów w razie kolizji natychmiast tworzą się gigantyczne korki. W poniedziałek (23 października) taka sytuacja miała miejsce na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3.

W poniedziałek (23 października) około godziny 12 na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów ciężarowych. W ich następstwie powstał korek i duże utrudnienia dla kierowców. Ci jednak zachowali się wzorowo, tworząc korytarz życia dla służb ratunkowych i Policji, dzięki czemu pojazdy te szybko dojechały na miejsce zdarzenia i przystąpiły do działania. Korytarz życia nazywany też korytarzem ratunkowym to wolna przestrzeń na drodze pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych - Policji, Pogotowia Ratunkowego czy Straży Pożarnej, które jadą do chorego lub do wypadku drogowego. Tworzenie takiego korytarza na zakorkowanym odcinku każdej drogi  zapewnia krótszy czasu przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie pomocy na czas, a często nawet na przeżycie. Korytarz życia tworzą kierowcy stojący lub dojeżdżający do miejsca zakorkowanego poprzez zjechanie swoim pojazdem w kierunku najbliższej krawędzi jezdni. Dzięki temu między pasami tworzy się dodatkowy pusty pas ruchu, którym mogą przejechać ratownicy lub też pojazdy zarządców dróg oraz pomocy drogowej biorące udział w akcji ratowniczej. W przypadku innych pojazdów ruch takim korytarzem jest zabroniony. Korytarz życia należy stworzyć gdy tylko zauważymy, że droga zaczyna się blokować lub gdy tworzy się zator, nawet gdy na miejscu nie ma jeszcze służb ratowniczych. Pamiętajmy także, aby nie wracać na poprzednie miejsce, gdy służby ratunkowe już przejadą, a to niestety się zdarza.

Zauważalne jest, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest przestrzeganie przepisów w tym zakresie i wie jak to zrobić. Kierowcy doskonale wiedzą jak utworzyć korytarz życia czego przykładem są relacje służb ratunkowych, które bez przeszkód i bardzo szybko mogą dotrzeć w miejsca zdarzeń drogowych, aby udzielić pomocy. Od grudnia 2019 roku tworzenie korytarza życia jest obowiązkowe, dlatego prosimy wszystkich kierujących o zapoznanie  się z zasadami tworzenia takiego korytarza zwłaszcza na drogach wielopasmowych.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Korytarz życia na drodze ekspresowej S3.
  • Korytarz życia na drodze ekspresowej S3.
  • Policjant podczas przeprowadzania oględzin samochodu ciężarowego, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym.
  • Policyjny radiowóz, a w tle rozbite ciężarówki, które uczestniczyły w zdarzeniu drogowym.
  • Strażacy stojący przy wozie straży pożarnej, a za nimi ciężarówka, która uczestniczyła w zdarzeniu drogowym.
  • Schemat utworzenia korytarzu życia.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.04 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony