Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach z trzech województw

Data publikacji 25.10.2023

Dzięki inicjatywie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – nadinsp. Michała Ledziona, do której przychylił się Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki w kilka dni temu odbyło się trzydniowe spotkanie podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach z województwa małopolskiego, kujawsko–pomorskiego oraz lubelskiego. Zaproszone rodziny miały możliwość odpocząć od trosk, mile spędzić czas, nawiązać nowe przyjaźnie i pełne wrażeń wrócić do codziennych obowiązków.

W dniach 20-22 października 2023 r. odbyło się spotkanie 8 rodzin z województwa małopolskiego, 6 rodzin z województwa lubelskiego oraz 7 rodzin z województwa kujawsko–pomorskiego objętych pomocą Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, połączone ze zwiedzaniem Krakowa oraz Zakopanego.

W pierwszym dniu, po serdecznym przywitaniu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, w którym uczestniczył nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło – przewodniczący Rady Fundacji, zaproszone rodziny udały się na zwiedzanie Rynku Głównego, który jest największym średniowiecznym rynkiem Europy. Miały możliwość zwiedzenia m.in. Kościoła św. Wojciecha, wieży ratuszowej, sukiennic, pomnika Adama Mickiewicza, a także Kościoła Mariackiego oraz szereg zabytkowych kamienic. Następnie uczestniczyły w lekcjach muzealnych na terenie Wawelu. Zamek Królewski jest największą siedzibą polskich władców, znajdującą się na wzgórzu Wawelskim, to najbardziej znaczące historycznie i kulturalnie miejsce w Polsce. Gromadzi kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, arrasów, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany, mebli. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła Katedra Wawelska świętych Wacława i Stanisława, która jest jednym z najważniejszych sanktuariów Polski. W katedrze koronowano niemal wszystkich królów. Była możliwość zobaczenia Grobów Królewskich oraz Dzwonu Zygmunta. Smoczą Jamą zwiedzający zeszli na bulwary wiślane do rzeźby przedstawiającej smoka wawelskiego, którego legendę zna każde dziecko. Widok smoka wawelskiego ziejącego ogniem nadal jest jedną z ulubionych atrakcji Krakowa.

W drugim dniu spotkania rodziny miały okazję zwiedzić Zakopane, wjechać kolejką na Gubałówkę, zwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz mile spędzić czas w Termach Zakopiańskich. Spacer po regionalnym targu pod Gubałówką był okazją do spróbowania oscypka, bundzu, redykołek oraz innych regionalnych produktów, a także obejrzenia rękodzieła ludowego. Wjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę (1120 m n.p.m.) dał możliwość obejrzenia pięknej panoramy Tatr roztaczającej się ze szczytu. Po cudnych krajobrazach grupa udała się do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego, gdzie znajdują się stałe wystawy tj. historyczna, etnograficzna i przyrodnicza, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala.

Wieczór zakończył się uroczystą kolacją, która była momentem podsumowania wspólnie spędzonego czasu. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, pełnej radości i relaksu.

W czasie trzydniowego wyjazdu zaproszone rodziny miały możliwość odpocząć od codziennych trosk, mile spędzić czas, nawiązać nowe przyjaźnie i pełne wrażeń wrócić do codziennych obowiązków.

To spotkanie było dowodem na to, że nieważne w jakiej części kraju mieszka rodzina po zmarłym policjancie, to jest ona częścią środowiska policyjnego, które pamięta o ich mężach, ojcach, którzy zginęli w czasie służby.

Dużą rolę w opiece nad wspomnianymi rodzinami sprawuje Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, o której nie sposób nie nadmienić paru słów. Powstała ona w 1997 r. Obecnie otacza opieką 240 rodzin, w których wychowuje się 220 dzieci. Jej wiodącym celem jest udzielanie pomocy wdowom oraz dzieciom policjantów, którzy ponieśli śmierć na służbie. Środki, które fundacja przeznacza na pomoc podopiecznym, pochodzą ze zbiórek pieniężnych, darowizn oraz odpisów z podatku dochodowego. Zachęcamy do przyłączenia się do udzielania pomocy fundacji.  

www.fundacjapolicja.pl

e-mail: fpwisppp@policja.gov.pl

KRS 0000101309

Bank PKO BP 74 1020 1068 0000 1802 0059 9167

Pamiętajmy, że choćby najmniejsza udzielona pomoc, może przywrócić uśmiech na niejednej twarzy i dać nadzieję na lepsze jutro.     

Powrót na górę strony