Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaginiona seniorka odnaleziona dzięki międzynarodowej współpracy Policji

Data publikacji 06.11.2023

Gdy policjanci z Głubczyc otrzymali zgłoszenie o zaginięciu seniorki, natychmiast zaczęli poszukiwania. Sytuacja była poważna, 63-latka była pacjentką Domu Pomocy Społecznej i nikt nie wiedział, gdzie poszła. Policjanci ustalili, że mogła przekroczyć granicę z Republiką Czeską. Nawiązali więc współpracę ze swoimi Czeskimi kolegami. Seniorkę odnaleźli w czeskiej Opawie. Taki scenariusz był już testowany. Policjanci z Głubczyc i Czech miesiąc temu zorganizowali ćwiczenia w zakresie poszukiwań. Na pozytywne efekty nie trzeba było długo czekać.

W środowe popołudnie, 1 listopada 2013 roku, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Głubczycach otrzymał niepokojące zgłoszenie z Domu Pomocy Społecznej. 63-letnia kobieta wyszła nikomu nic nie mówiąc. Nikt też nie wiedział, gdzie poszła i gdzie można jej szukać. Policjanci z Głubczyc natychmiast zaczęli poszukiwania.

Policjanci pracujących nad zaginięciem kobiety ustalili, że mogła przekroczyć granicę i być już na terenie Republiki Czeskiej. Nawiązali więc współpracę ze swoimi Czeskimi kolegami, przekazując im wszystkie niezbędne informacje.

Już po kilku godzinach 63-latka została odnaleziona przez policjantów z Czech w miejscowości Opawa. Najważniejsze, że kobieta była cała i zdrowa. Została przewieziona na przejście graniczne, gdzie odebrali ją głubczyccy funkcjonariusze, którzy odwieźli kobietę do Domu Pomocy Społecznej.

Ponad miesiąc temu głubczyccy policjanci brali udział w międzynarodowych ćwiczeniach sztabowych, które miały na celu podniesienie skuteczności reagowania służb na transgraniczne zdarzenia dotyczące szybkiego odnajdywania osób zaginionych. Były one okazją do sprawdzenia współpracy i współdziałania Policji z Polski i Czech. Długo nie trzeba było czekać, aż współpraca przyniesie pozytywne efekty!

(KWP w Opolu / kp)

odwróceni tyłem polski i czeski policjant

Powrót na górę strony