Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alarm bombowy w rektoracie zielonogórskiego uniwersytetu – policjanci ćwiczyli, by profesjonalnie reagować na zagrożenia

Data publikacji 09.11.2023

Portier w budynku Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał informację, że wewnątrz został podłożony ładunek wybuchowy. Osoby przebywające w rektoracie zostały ewakuowane, a na miejsce w ciągu kilku minut dotarli policyjni pirotechnicy. Ten ponury scenariusz to na szczęście jedynie kolejne sztabowe ćwiczenia zielonogórskich policjantów, którzy doskonalą swoje umiejętności, aby jeszcze lepiej i skuteczniej reagować na zagrożenia

W środę (8 listopada) w godzinach porannych zielonogórscy policjanci we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim zorganizowali ćwiczenia sztabowe w budynku rektoratu przy ulicy Licealnej. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że portier w budynku Rektoratu otrzymuje anonimową informację o podłożonym w środku ładunku wybuchowym, który zostanie zdetonowany po trzech godzinach.

O zdarzeniu natychmiast został powiadomiony dyżurny zielonogórskiej komendy, a Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego podejmuje decyzję o ewakuacji osób z budynku oraz uruchamia elementy Zespołu Antykryzysowego uczelni do współdziałania z Policją i służbami ratowniczymi. Zostaje podjęta decyzja o ewakuacji osób z budynku. Na miejsce po kilku minutach przyjechali zielonogórscy pirotechnicy, patrole ruchu drogowego zablokowały drogi dojazdowe do budynku. W scenariuszu ćwiczeń na miejscu pojawiają się również służby w celu odcięcia budynku od sieci gazowej i energetycznej – tak wydarzyłoby się w realnej sytuacji – wczoraj służby zostały powiadomione o ćwiczeniach. Działaniami na miejscu kierował Zastępca Naczelnika Wydziału Sztab Policji zielonogórskiej komendy podkomisarz Piotr Karasiński, który również jest policyjnym pirotechnikiem. Policjanci w obecności Pani Katarzyny Lasińskiej – Kanclerza Uniwersytetu Zielonogórskiego zlustrowali cały budynek sprawdzając pomieszczenia i korytarze. Po kilku minutach w budynku pojawił się również „Kobe” – policyjny pies wyszkolony do wyszukiwania materiałów wybuchowych wraz ze swoim przewodnikiem młodszym aspirantem Zbigniewem Dobiją. Na jednym z korytarzy budynku Kobe znalazł podejrzaną torbę i siadając przy niej – tak jak został wyszkolony – potwierdził obecność zwęszonego materiału wybuchowego. Scenariusz ćwiczeń w następnej kolejności zakładał przyjazd Zespołu Minersko – Pirotechnicznego z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim w celu neutralizacji ładunku wybuchowego.

Założone cele ćwiczenia zostały osiągnięte, co potwierdza sprawny przebieg akcji. Podkomisarz Karasiński za kilka dni spotka się w rektoracie z Zespołem Antykryzysowym uczelni, aby omówić wnioski z prowadzonych ćwiczeń. Zadowolony ze swojej pracy Kobe dostał do zabawy swoją ukochaną piłeczkę, a my wszyscy mamy nadzieję, że „zdarzenie kryzysowe” na Uniwersytecie Zielonogórskim pozostanie jedynie ćwiczeniem w sprawnym współdziałaniu służb.

 

podinspektor Małgorzata Barska
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

 

 • Policjant oraz pracownik uczelni podczas ćwiczeń sztabowych przeszukują pomieszczenia.
 • Policjant oraz pracownik uczelni podczas ćwiczeń sztabowych przeszukują pomieszczenia.
 • Policjant sprawdza pomieszczenie pod kątem obecności materiałów wybuchowych.
 • Policjant przy stole, przy którym stoi torba.
 • Policjanci rozmawiają przed budynkiem uczelni.
 • Policjanci wchodzą wraz z psem służbowym do budynku uczelni.
 • Pies służbowy podczas przeszukiwania korytarza.
 • Pies służbowy usiadł przy stole, przy którym znajduje się torba.
 • Pies służbowy usiadł przy stole, przy którym znajduje się torba a obok policjant.
 • Policyjny pies służbowy siedzący przy policjancie.
 • Policjant sprawdza torbę, która została znaleziona przy stole na korytarzu.
 • Policjanci oraz pracownik uczelni podczas ćwiczeń służbowych na uczelni.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.42 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony