Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust trafił do aresztu na 3 miesiące

Data publikacji 23.11.2023

Otwoccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili, a następnie zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który dokonywał oszustw metodą "na pracownika banku". Operacyjni tym razem wyśledzili oszusta w Katowicach. Podczas akcji policjanci zabezpieczyli 12 300 PLN, 2 600 USD, 32 karty płatnicze oraz 15 kart SIM. Oszust trafił do aresztu na 3 miesiące.

Pomimo licznych kampanii informacyjno-edukacyjnych dotyczących, tego, jak ustrzec się oszustw na wnuczka czy pracownika banku. Nadal zgłaszają się osoby, które w ten sposób straciły pieniądze. Tym razem ofiarom oszustów padła jedna z mieszkanek Otwocka. Zadzwonił do niej mężczyzna, podający się za pracownika banku. Niestety kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami oszusta, przez co straciła blisko 20 000 złotych.

Policjanci od razu zajęli się sprawą. Liczne szkolenia i nowoczesne metody pracy operacyjnej wykorzystywane do wyśledzenia przestępców już w początkowej fazie okazały się bardzo owocne. Operacyjni są w stanie wyśledzić przepływ wirtualnego pieniądza, niezależnie od tego, z jakiego instrumentu finansowego korzystają oszuści. Trop prowadził do Katowic. Policjanci już niespełna po dwóch tygodniach od zgłoszenia wytypowali jednego ze sprawców oszustwa i ustalili jego miejsce zamieszkania. Starannie zaplanowana akcja okazała się sukcesem. W jednym z katowickich mieszkań policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę. Podczas przeszukania operacyjni zabezpieczyli m.in. gotówkę w kwocie 12 300 złotych, 2 600 dolarów, dokumentację bankową, 32 karty płatnicze, 15 kart SIM.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. 25-latek częściowo przyznał się do winy.

Prokuratura Rejonowa w Otwocku mając na uwadze zebrany w sprawie materiał, zawnioskowała do Sądu o zastosowanie wobec 25-latka najsurowszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,
  • Policja nigdy nie dzwoni, by informować o prowadzonych akcjach uchwycenia przestępcy,
  • Jeżeli masz jakieś wątpliwości, rozłącz się,
  • Nie działaj pochopnie pod presją czasu lub w emocjach,
  • Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu,
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

(KSP / kc)

Powrót na górę strony