Bydgoszczanin zatrzymany za sharing
Policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcyjną zatrzymali 44-latka prowadzącego nielegalny proceder związany z sharingiem. Podczas przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń ujawnili między innymi szereg sprzętu elektronicznego i kart abonenckich służących do tego typu działalności. Mężczyzna już usłyszał zarzut. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wynikało z nich, że 44-latek prowadzi nielegalny proceder związany z sharingiem. Polega on na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym, w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługujących klientom nadawców telewizyjnych.
By potwierdzić te informacje policjanci, w tym samym czasie, skontrolowali dwa lokale na bydgoskim osiedlu Pod Skarpą, gdzie mężczyzna miał prowadzić przestępczą działalność. Przeprowadzone przeszukanie potwierdziło ich podejrzenia, a ilość urządzeń zobrazowała jej rozmiar. Funkcjonariusze zabezpieczyli do sprawy między innymi: 3 dekodery, 7 dysków przenośnych do obsługi kart, 11 kart telewizji cyfrowej, adaptery przenośne, router wraz z zasilaczem, laptopy, czytniki kart z kartami telewizji cyfrowej wraz z okablowaniem, pendrive, tablet i telefony komórkowe. Wszystkie przedmioty będą dowodami w sprawie. Okazało się, że bydgoszczanin udostępniał pełne miesięczne pakiety telewizji cyfrowej o wartości około 150 złotych za kwotę 20-30 złotych, co dawało średnio około 250 złotych za cały rok.
Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcyjną, przedstawili 44-latkowi zarzut dzielenia i rozpowszechniania sygnału płatnej platformy telewizyjnej innym osobom bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy, przy użyciu specjalnie przystosowanego i zaprojektowanego sprzętu teleinformatycznego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za przestępstwo to grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności.
Podczas czynności był obecny biegły z dziedziny informatyki śledczej oraz przedstawiciel poszkodowanej platformy cyfrowej.
Nadmienić należy, że oprócz osoby, która udostępnia nielegalnie treści płatnej telewizji, odpowiedzialność karną ponosi również osoba, która również nielegalnie odbiera kanały.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Już teraz wiadomo, że katalog osób i czynów będzie szerszy.
(KWP w Bydgoszczy / kp)