Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląski policjant wyróżniony na Gali Sprawiedliwości Naprawczej 2023

Data publikacji 27.11.2023

Krasnale Sprawiedliwki to wyjątkowe wyróżnienia, które wręczone zostały na Gali Sprawiedliwości Naprawczej. Czym jest Sprawiedliwość Naprawcza? We Wrocławiu to 100 tysięcy godzin odpracowanych na rzecz miasta przez osoby skazane na prace społeczne, to usuwanie mowy nienawiści z ulic stolicy Dolnego Śląska, to również pogotowie mediacyjne dla dorosłych i nastolatków. W tym roku specjalnym wyróżnieniem został uhonorowany nadkom. Bartłomiej Majchrzak Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka.

Projekt „Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej” powstał w 2016 r. z inicjatywy Dolnośląskiej Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym. Liderami projektu są Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia i Sąd Okręgowy we Wrocławiu, w których imieniu zadanie realizują odpowiednio: Wrocławskie Centrum Integracji i kuratorska służba sądowa okręgu wrocławskiego.

W stolicy Dolnego Śląska wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane, które rokrocznie odpracowują 100 tysięcy godzin.  Dzięki programowi z przestrzeni miasta Wrocławia jest usuwanych rocznie 3 tysiące napisów mowy nienawiści, a 140 podmiotów korzysta z nieodpłatnych prac na cele społeczne. Wśród nich są m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.

Wrocław jest jednym z dziesięciu na świecie miast Sprawiedliwości Naprawczej. Podczas corocznej gali Sprawiedliwości Naprawczej kapituła nagrody Krasnala Sprawiedliwka przyznaje ją osobom i instytucjom, które są zaangażowane w funkcjonowanie projektu. W tym roku specjalnym wyróżnieniem został uhonorowany nadkom. Bartłomiej Majchrzak Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony