Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Manipulował kursem akcji na giełdzie

Data publikacji 03.07.2008

Dzięki współpracy stołecznych policjantów z Komisją Nadzoru Finansowego i prokuraturą 33-letni inwestor odpowie za przestępstwo popełnione przy manipulowaniu kursem akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Naraził w ten sposób innego inwestora na straty rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Grozi mu do 8 lat więzienia oraz 5 mln złotych grzywny.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP zakończyli prowadzone od ubiegłego roku pod nadzorem prokuratury okręgowej w Warszawie śledztwo w sprawie manipulacji kursem akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki stałej współpracy stołecznych funkcjonariuszy z pracownikami Komisji Nadzoru Finansowego i prokuratury do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu Maciejowi A.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna obiecywał pomóc pewnemu inwestorowi w inwestowaniu na giełdzie. Dysponował hasłem dostępu zainteresowanego. Dzięki ustnemu upoważnieniu mógł składać zlecenia na rachunku. Następnie z tego rachunku i swojego rachunku brokerskiego składał zlecenia kupna lub sprzedaży akcji spółek notowanych na giełdzie. W ten sposób powodował sztuczne ustalenie ceny i wprowadzał w błąd pozostałych inwestorów co do rzeczywistego popytu, podaży oraz ceny instrumentów finansowych.

33-latek nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innego inwestora oraz manipulację na giełdzie grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz 5 mln złotych grzywny.
Powrót na górę strony