Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki policjantom z Rawy zaginiona 16-latka została odnaleziona w samolocie do USA

Data publikacji 04.12.2023

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania prowadzone przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej za zaginioną 16-latką. Nastolatka została odnaleziona w samolocie lecącym do Nowego Yorku. Dzięki natychmiastowej reakcji rawskich policjantów oraz zakrojonej na szeroką skalę międzynarodowej współpracy, zapewniono jej bezpieczeństwo i nie dopuszczono, aby opuściła zagraniczne lotnisko. Cała i zdrowa powróciła do kraju, gdzie została przekazana rodzicom.

30 listopada 2023 roku o godzinie 22.30 do rawskiej komendy policji, zgłosili się rodzice 16-latki, mieszkanki powiatu tomaszowskiego, których córka bez ich zgody najprawdopodobniej wyleciała do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Z posiadanych od rodziców informacji wynikało, że córka miała znajdować się u koleżanki i u niej nocować. Gdy dziewczyna przestała odbierać telefon, zaniepokojona matka sprawdziła, że brakuje dokumentów jej dziecka, w tym paszportu. Nastolatka od jakiegoś czasu wspominała, że chciałaby zwiedzać świat i bardzo podobają jej się Stany Zjednoczone Ameryki. Gdy rodzice skontaktowali się z koleżanką, u której miała być ich córka, okazało się, że ich dziecko spełniło swoje zapowiedzi. Nastolatka na początku listopada bez wiedzy rodziców uzyskała zezwolenie ESTA i bilety w obie strony.

Na to niepokojące zgłoszenie bez chwili wahania zareagował oficer dyżurny z rawskiej komendy. Policjanci wydziału kryminalnego natychmiast zaczęli działać. Ustalili, że o godzinie 17.34 z lotniska w Warszawie wystartował samolot do Nowego Yorku, na którego pokładzie znajduje się poszukiwana nastolatka. Samolot miał wylądować przed godziną 2.00 czasu polskiego. Okazało się, że funkcjonariusze mają zaledwie 3 godziny, aby uniemożliwić jej opuszczenie lotniska w USA. Niezwłoczny kontakt rawskich policjantów ze Strażą Graniczną na lotnisku Okęcie, z Biurem Interpolu w Warszawie oraz Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP doprowadziły do poinformowania strony amerykańskiej o tym zdarzeniu. Policjanci robili wszystko, aby dziewczyna cała i zdrowa mogła wrócić do domu. Kiedy nastolatka wylądowała w Nowym Yorku została objęta opieką przez pracowników przewoźnika i pod ich nadzorem umieszczona w samolocie powrotnym do Polski. 1 grudnia 2023 roku przed godziną 13.00 samolot z nastolatką na pokładzie wylądował w Warszawie, gdzie 16-latka cała i zdrowa została przekazana pod opiekę rodziców.

Ta historia skończyła się szczęśliwie. Nastolatka i jej rodzice będą wspominać tę sytuację na pewno przez dłuższy czas. Wiele młodych osób chcących poznawać świat nie zdają sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwa na nie czekają. Narażeni na trudne sytuacje są głównie młodzi ludzie, którzy szukają przygód. Brak doświadczenia życiowego sprawia, że łatwo dają się manipulować i oszukiwać. Policjanci apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, rozmawianie ze swoimi pociechami o ich marzeniach i planach. Rodzice powinni wyjaśniać dzieciom jak bardzo niebezpieczne dla ich życia i zdrowia mogą być takie nieprzemyślane sytuacje.

(KWP w Łodzi / kp)

Powrót na górę strony