Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny bydgoszczanin zatrzymany za sharing

Data publikacji 06.12.2023

Policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcyjną zatrzymali 46-latka prowadzącego nielegalny proceder związany z sharingiem. Podczas przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń ujawnili między innymi 10 dekoderów i kilka kart abonenckich służących do tego typu działalności. Mężczyzna już usłyszał zarzut.

Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wynikało z nich, że 46-latek prowadzi nielegalny proceder związany z sharingiem. Polega on na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym, w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługujących klientom nadawców telewizyjnych.

By potwierdzić te informacje policjanci, na terenie Bydgoszczy, skontrolowali cztery lokale mieszkalne, piwnice i przynależne do nich inne pomieszczenia, gdzie mężczyzna miał prowadzić przestępczą działalność. Przeprowadzone przeszukanie potwierdziło podejrzenia policjantów.

Podczas czynności okazało się, że mężczyzna sam korzystał z rozdzielanego sygnału w należących do niego lokalach mieszkalnych (w tym również w mieszkaniu znajdującym się na terenie Trójmiasta) oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto udostępniał sygnał swojej rodzinie.

Policjanci zabezpieczyli do sprawy między innymi: 10 dekoderów wraz z okablowaniem oraz 3 karty telewizji cyfrowej. Wszystkie przedmioty będą dowodami w prowadzonym postępowaniu.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału policjanci z bydgoskiej komendy miejskiej, zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcyjną, przedstawili 46-latkowi zarzut dzielenia i rozpowszechniania sygnału płatnej platformy telewizyjnej innym osobom bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy, przy użyciu specjalnie przystosowanego i zaprojektowanego sprzętu teleinformatycznego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Za przestępstwo to grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności.

Podczas czynności był obecny biegły z dziedziny informatyki śledczej oraz przedstawiciel poszkodowanej platformy cyfrowej.

Nadmienić należy, że oprócz osoby, która udostępnia nielegalnie treści płatnej telewizji, odpowiedzialność karną ponosi również osoba, która również nielegalnie odbiera kanały.

(KWP w Bydgoszczy / kc)

Powrót na górę strony