Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kopernik odzyska astrolabium

Data publikacji 03.07.2008

Po wczorajszym zawiadomieniu śródmiejskiej komendy o kradzieży sfery niebieskiej z pomnika Kopernika, oraz informacji o poszukiwaniu świadków zdarzenia, dzisiaj rano odnaleziono skradziony element. W tej chwili sfera znajduje się w pracowni konserwacji zabytków, a w najbliższym czasie powróci na pomnik.

Wczoraj w nocy na Karkowskim Przedmieściu w Warszawie nieznani sprawcy ukradli z pomnika Mikołaja Kopernika astrolabium. Ten model układu słonecznego mający średnicę około 50 cm, postać astronoma dzierżyła w ręku. Tuż po otrzymaniu zawiadomienia funkcjonariusze natychmiast przystąpili do ustalania sprawców kradzieży. Informacja o kradzieży została przekazana przedstawicielom mediów, aby świadkowie, którzy widzieli sprawców kradzieży lub wiedzą gdzie znajduje się ukradziony element pomnika kontaktowali się z komendą Policji na warszawskim Śródmieściu.

Dzisiaj rano policjanci otrzymali informację z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, o tym, że ktoś podrzucił skradzioną sferę niebieską do ich biura. Dzisiaj astrolabium ( to inna nazwa sfery) zostanie przekazane miejskiemu konserwatorowi zabytków, a wkrótce powróci na pomnik. Policjanci ze śródmieścia ustalają okoliczności, w jakich doszło do kradzieży.
Powrót na górę strony