Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy finał poszukiwań 85-latka

Data publikacji 14.12.2023

Sprawne działania poszukiwawcze bialskich policjantów przyczyniły się do szybkiego odnalezienia 85-latka. Mężczyzna pod nieuwagę domowników wyszedł ze swojej posesji. Z uwagi na stan jego zdrowia oraz nieadekwatny do pory roku ubiór istniało duże zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Mundurowi znaleźli go na jednej z ulic miasta i przekazali medykom.

Informacja o zaginięciu mężczyzny wpłynęła do bialskiej jednostki we wtorkowe popołudnie, 12 grudnia. Z relacji zgłaszającej wynikało, że 85-latek wyszedł z terenu swojej posesji nie informując jej. Początkowo kobieta próbowała sama odnaleźć męża po śladach pozostawionych przez niego na śniegu, jednak gdy nie przyniosło to rezultatu zawiadomiła rodzinę i Policję. Z uwagi na stan zdrowia mężczyzny oraz fakt nieadekwatnego ubioru do warunków panujących na dworze istniało duże zagrożenie dla zdrowia i życia mężczyzny. W takiej sytuacji liczyła się każda minuta.

Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Sprawdzali drogę odejścia mężczyzny jak też penetrowali tereny, gdzie mógł się udać. W działaniach brał także udział przewodnik z psem tropiącym.

Mundurowi biorący udział w poszukiwaniach po 1,5 godzinie od zgłoszenia zauważył seniora idącego jedną z ulic Białej Podlaskiej. Udzielili mu pomocy do czasu przyjazdu na miejsce załogi karetki pogotowia. Medycy po badaniach przekazali seniora rodzinie.

Pamiętajmy!

Ze względu na wiek, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się, może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest nasza czujność i empatia.

Jeśli widzimy kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu dziwnie, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi np. o wskazanie, którędy dojść na dworzec, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby. Jeżeli mamy informację, że taka osoba ma problemy z pamięcią i w przeszłości występowały incydenty związane z niekontrolowanym opuszczeniem miejsca zamieszkania to koniecznym, jest powiadomienie najbliższej rodziny lub jednostki Policji. Takie działanie może uratować czyjeś zdrowie i życie.

(KWP w Lublinie / kc)

Powrót na górę strony