Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukany przez obywatelkę Ghany stracił 500 tysięcy złotych

Data publikacji 15.12.2023

Blisko 500 tysięcy złotych stracił 71-letni mieszkaniec Lublina, który od około 2 lat utrzymywał kontakt z rzekomą obywatelką Ghany. Internetowa znajomość zapoczątkowała na portalu randkowym. Wierząc, że została zatrzymana na granicy z 15 kg złota, przelał na wskazane przez nią konto pieniądze, dzięki którym miała zostać zwolniona.

Do jednego z lubelskich komisariatów zgłosił się 71-letni mieszkaniec Lublina, który poinformował, że prawdopodobnie jest ofiarą oszustwa. Z jego relacji wynika, że od około 2 lat utrzymywał kontakt poprzez Internet z rzekomą obywatelką Ghany, której regularnie przesyłał  pieniądze. Kobieta chciała przylecieć do Polski wraz z 15 kg złota, które miała mu podarować, dlatego 71-latek opłacił jej również bilety lotnicze.

W dniu lotu rzekomo 28-letnia obywatelka Ghany zadzwoniła, że jest zatrzymana na granicy. Według służb kraju, przez który leciała nie miała zezwolenia na przewożenie takiej ilości złota. W związku z powyższym zwróciła się z prośbą o przelanie jej 65 000 dolarów. Dzięki nim miała zostać zwolniona z aresztu oraz opłacić pozwolenie na przewóz złota. Jej podróż była zaplanowana przez dwa kraje. Kiedy na kolejnym lotnisku doszło do takiej samej sytuacji i znowu 28-latka poprosiła o kolejne pieniądze, mężczyzna zorientował się, że mógł zostać oszukany i zgłosił sprawę na policję. Łącznie mieszkaniec Lublina stracił blisko 500 tysięcy złotych.

Kolejny raz ostrzegamy przed oszustami. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów.

(KWP w Lublinie / kp)

Powrót na górę strony