Sprawdź swoją trzeźwość zanim wsiądziesz za kierownicę!
Wydawałoby się, że nawet niewielką ilość wypitego dzień wcześniej alkoholu nasz organizm „strawi” przez noc. Uczucie trzeźwości może być jednak złudne, a konsekwencje kierowania pojazdem mechanicznym po alkoholu tragiczne w skutkach. Zanim popełnisz ten błąd, sprawdź, czy na pewno jesteś w stanie umożliwiającym prowadzenie pojazdów. Wystarczy przyjść do najbliższej komendy Policji i wykonać bezpłatne badanie.
Policjanci przypominają, że w punktach obsługi interesantów wielu jednostek Policji znajdują się alkomaty, dzięki którym bez pomocy funkcjonariuszy, można zbadać swoją trzeźwość. Są to urządzenia dostępne przez całą dobę i pozwalają na samodzielne sprawdzenie trzeźwości.
Obsługa alkotestu jest prosta, w wielu miejscach urządzenie nie wymaga konieczności używania ustników. Już po chwili od wdmuchnięcia powietrza w odpowiednie miejsce na wyświetlaczu pojawi się dokładny wynik badania.
Policjanci zachęcają do korzystania z tego urządzenia, aby odpowiednio wcześniej - zanim wsiądziemy za kierownicę sprawdzić, czy w naszym organizmie nie ma alkoholu. Pamiętajmy, że często kolejnego dnia po spożywaniu alkoholu w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona jego ilość.
Jeśli urządzenia mierzące trzeźwość w niektórych jednostkach nie jest dostępne, wówczas dyżurujący tam funkcjonariusze mogą pomóc. Przypominamy, że jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK – grozi wówczas kara do 2 lat.
(KWP we Wrocławiu)