Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wykorzystywał nieuwagę i roztargnienie poszkodowanych, kradł portfele wraz z zawartością – trafił w ręce Policji

Data publikacji 09.01.2024

Skuteczne działania strzelińskich policjantów pozwoliły na zatrzymanie 58– letniego mieszkańca powiatu wrocławskiego. Mężczyzna wykorzystując nieuwagę i roztargnienie pokrzywdzonych dokonywał kradzieży portfeli wraz z zawartością w postaci dokumentów, a co ważniejsze banknotów i kart płatniczych. Skrupulatnie wykonane czynności służbowe jak po sznurku doprowadziły śledczych do sprawcy, który przyznał się do wszystkich zarzucanych 24 czynów. Ponadto na jaw wyszedł jeszcze jeden niepokojący fakt, który z całą pewnością sprawca chciał ukryć. Mieszkaniec powiatu wrocławskiego był poszukiwany listem gończym wydanym przez sąd.

Zebrany do sprawy materiał dowodowy wskazuje na fakt, że do popełnienia pierwszego czynu doszło w dniu 4 listopada 2023 roku na terenie ogrodów działkowych przy ul. Krzepickiej. Jak ustalono sprawca wykorzystując nieuwagę mieszkanki powiatu strzelińskiego, która w tym czasie wykonywała prace porządkowe, dokonał kradzieży portfela wraz z zawartością w postaci dokumentów, banknotów oraz karty bankomatowej.

Do popełniania kolejnego czynu doszło w dniu 13 listopada 2023 roku tym razem na terenie ogrodów działkowych przy ul. Oławskiej. Jak ustalono, sprawca tę samą metodą, działając na szkodę mieszkańca powiatu strzelińskiego, dokonał kradzieży portfela, w którym znajdowały się dokumenty oraz karta bankomatowa.

Kolejno w dniach 19 oraz 27 grudnia 2023 roku zawiadomienia w sprawie dokonania kradzieży portfela wraz z dokumentami i kartą płatniczą złożyli kolejni mieszkańcy powiatu strzelińskiego. Również w tym przypadku do popełnienia czynu doszło na terenie ogrodów działkowych przy ul. Oławskiej oraz Krzepickiej. Sposób działania wskazywał na fakt, że sprawcą jest osoba, która zna dobrze topografię miasta.

Na tym etapie śledztwa policjanci potwierdzili, że sprawca tuż po dokonaniu czynu na terenie miasta przy wykorzystaniu skradzionych kart wykonywał transakcje płatnicze.

W tym momencie skrupulatnie wykonane czynności służbowe jak po sznurku doprowadziły śledczych do 58-letniego mężczyzny, który w piątek 5 stycznia 2024 roku został zatrzymany na terenie Strzelina tuż po tym, jak dokonał zakupów w jednym z lokalnych dyskontów.

Widocznie zaskoczony zatrzymaniem mieszkaniec powiatu wrocławskiego początkowo nabrał przysłowiowej wody w usta. Jednak po zapoznaniu się ze zgromadzonym przez śledczych materiałem dowodowym postanowił obszernie zeznawać.

I tak na jaw wyszło, że od pewnego czasu przebywał na terenie Strzelinie, gdzie przyjechał w celu wykonania prac dorywczych, podczas których poznał dokładnie topografię miasta. Jak ustalono o różnych porach, poruszał się pieszo na terenie miasta w poszukiwaniu tak zwanej okazji. Dlatego wykorzystując nieuwagę lub roztargnienia swoich ofiar, kradł portfele wraz z zawartością. Chcąc szybko wykorzystać nadarzającą się okazję, bez zbędnej zwłoki za skradzione banknoty sprawca wykonywał zakupy, a przy użyciu kart przeprowadzał kolejne transakcje, w tym wypłaty w bankomatach. Jak ustalono, sprawca naiwnie sądził, że nie wpadnie w ręce Policji, ale nic bardziej mylnego.

W toku prowadzonych czynności procesowych 58-latek przyznał się do wszystkich 24 zarzutów. Ponadto na jaw wyszedł jeden niepokojący fakt, który z całą pewnością sprawca chciał ukryć. Sprawdzenie danych w policyjnych systemach potwierdziło, że od pewnego czasu mieszkaniec powiatu wrocławskiego jest poszukiwany listem gończym przez sąd celem odbycia kary pozbawienia wolności za podobne czyny.

Zgodnie z aktualnymi przepisami sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / kc)

Powrót na górę strony