Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie 2024

Data publikacji 02.02.2024

Trwają ferie zimowe będące dla dzieci i młodzieży czasem odpoczynku. Na ich półmetku chcemy przypomnieć o prowadzonych przez Policję, ogólnopolskich działaniach „Bezpieczne ferie”, skoncentrowanych na zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczestnikom indywidualnych oraz zbiorowych wyjazdów na wypoczynek.

Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo najmłodszych są policyjne sprawdzenia autobusów i kierujących wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli policjanci zwracają uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość.

W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów na terenie każdego województwa, który znajduje się pod linkiem:

Wykaz punktów kontroli autobusów – FERIE 2024

Z kolei funkcjonariusze pełniący służbę na drogach reagują na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, w szczególności przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Dbają też o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku oraz atrakcyjnych turystycznie.

Pamiętajmy, że niezależnie od środka komunikacji podróż powinna być dla wszystkich bezpieczna.

Nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie. Sporo z nich zostanie w miejscu zamieszkania, nie zawsze pod stałą opieką osób dorosłych. Stąd też rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach. Warto też zadbać o element odblaskowy dla swojej pociechy.

Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

(BRD KGP)

 

 

  • policjant sprawdza stan
  • autokar szkolny, przed którym stoi radiowóz policyjny
  • policjant sprawdza opony w autobusie
Powrót na górę strony