Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólny polsko-czeski patrol narciarski w Karpaczu w ramach współpracy transgranicznej

Data publikacji 15.01.2024

W sobotę i w niedzielę na stokach narciarskich w Karpaczu służbę pełnili policjanci w patrolach narciarskich, którzy dbali o bezpieczeństwo miłośników białego szaleństwa. 13 stycznia 2024 roku na Kopie po raz pierwszy w tym roku pojawił się policyjny polsko-czeski patrol narciarski. Służbę pełnili jeleniogórscy policjanci z posterunku w Libercu, w ramach funkcjonującej od kilku lat współpracy transgranicznej. Policjanci we wspólnym patrolu realizowali przede wszystkim zadania prewencyjne.

W związku dobrymi warunkach zimowymi na stokach w Karpaczu w miniony weekend pojawiło się wielu narciarzy i snowboardzistów, a nad ich bezpieczeństwem czuwali policjanci w patrolach narciarskich.

W niedzielę (13.01.24 r.) na Kopie jeleniogórscy funkcjonariusze pełnili służbę w patrolu narciarskim z policjantami z Czech. Tego typu przedsięwzięcia realizowane do kilku lat, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, a są wynikiem wcześniej zawartego porozumienia o współpracy transgranicznej

Wszystkie policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

Wspólne patrole prewencyjne polsko-czeskie realizują zadania głównie w weekendy w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego, a także w trakcie większych imprez sportowych, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Pojawiają się również na szlakach turystycznych Karkonoskiego Parku Narodowego, wszędzie tam, gdzie możemy spotkać się ze zwiększonym ruchem turystycznym, zwłaszcza naszych południowych sąsiadów.

Wspólne patrole i współpraca pomiędzy Policją Polską i Czeską dot. przede wszystkim wzajemnego przekazywania informacji dot. przestępczości. Wszystkie te działania mają na celu poprawę w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przygranicznym.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony