Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysadzali bankomaty - trafili do aresztu

Data publikacji 24.01.2024

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za włamanie i usiłowanie włamania do bankomatu. W obydwu przypadkach sprawcy wysadzili bankomat przy użyciu butli z gazem. Po usłyszeniu zarzutów decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma swój początek 11 października ubiegłego roku w Sierakowie, gdzie w środku nocy nieustaleni wówczas sprawcy próbowali włamać się do bankomatu. Choć zamierzonego celu nie osiągnęli to swoim działaniem spowodowali uszkodzenie nie tylko bankomatu, ale również budynku, w którym znajdowało się urządzenie.  Łączną wartość strat oszacowano na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sprawą od razu zajęli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na miejscu zdarzenia szczegółowe oględziny przeprowadzili eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego. Zabezpieczone ślady wskazywały na to, że sprawcy podjęli próbę wysadzenia bankomatu za pomocą łatwopalnego gazu. Pracujący nad sprawą kryminalni z komendy wojewódzkiej ustalili, że sprawców było dwóch i poruszali się samochodem osobowym marki Renault Laguna. Wszystkie podjęte tropy prowadziły poza granicę Wielkopolski.

W grudniu ub. r. na terenie województwa lubuskiego policjanci zlokalizowali miejsce, gdzie sprawcy pozostawili pojazd wcześniej wykorzystany do popełniania przestępstwa. Samochód został zabezpieczony i poddany oględzinom pod kątem ujawnienia wszystkich śladów mogących mieć związek z wysadzeniem bankomatu. Niedługo później policjanci ustali dane personalne sprawców, którymi okazali się mieszkańcy województwa lubuskiego w wieku 40 i 41 lat.

Analiza zebranych dowodów wskazywała na to, że mężczyźni mają również na swoim koncie włamanie do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich w lipcu 2023.

17 stycznia policjanci zatrzymali obydwu mężczyzn. W ich miejscu zamieszkania znaleźli i zabezpieczyli  gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie o łącznej równowartości  400 tysięcy złotych, a także butle gazowe z reduktorem oraz telefony komórkowe.

Jeden z mężczyzn w przeszłości był skazany przez niemiecki sąd na karę trzech lat pozbawienia wolności za włamania do bankomatów na terenie Niemiec, drugi  nie był nigdy notowany przez policję.

W Prokuraturze Rejonowej w Szamotułach 18 stycznia mężczyźni usłyszeli zarzuty włamania do bankomatu w Ząbkowicach Śląskich  oraz usiłowania włamania do bankomatu w Sierakowie. Decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące.

To nie koniec sprawy. Według zgromadzonego materiału dowodowego przedstawienie podejrzanym kolejnych zarzutów włamań do bankomatów jest tylko kwestią czasu.

(KWP w Poznaniu)

  • Sprawca przed bankomatem, do którego usiłował się włamać
  • Pieniądze znalezione w domu przestępców
  • Zabezpieczona butla z gazem, ubrania i dwa telefony komórkowe
Powrót na górę strony