Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc nadeszła w odpowiednim czasie – współdziałanie służb na medal

Data publikacji 25.01.2024

Dzięki połączeniu sił, policjanci i strażacy zrealizowali niebezpieczną akcję ratującą trzy osoby zagubione w głębi lasu i na podmokłym terenie.

O godzinie 18:00 na stanowisko dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie za pośrednictwem WCPR, wpłynęła informacja, iż w miejscowości Budzeń dwie osoby dorosłe oraz dziecko w wieku lat 15 zgubili się w pobliskim lesie i nie wiedzą, jak znaleźć drogę powrotną.

Nie tracąc ani chwili dyżurny goleniowskiej jednostki nawiązał łączność telefoniczną z osobą znajdującą się w lesie. W trakcie rozmowy ustalił, że wskazane osoby znajdują się w miejscu trudno dostępnym na terenie bagiennym i podmokłym, nie mają możliwości wydostania się i utrzymują się na powierzchni dzięki gałęziom, na których stoją. W rozmowie ustalono, że są mocno wyziębieni i potrzebują natychmiastowej pomocy. Aby jak najprędzej dotrzeć do tych osób, potrzebne było stałe relacjonowanie sytuacji przez osoby znajdujące się w lesie. Niestety jak się okazało nie mieli oni możliwości wykonywania połączeń oraz korzystania z Internetu, z uwagi na brak środków na koncie. Dyżurny goleniowskiej jednostki postanowił doładować konto osobie, aby mogli wysłać pinezkę lokalizacyjną, gdyż opisanie terenu leśnego stanowiło nie lada wyzwanie.

Po otrzymaniu dokładnej lokalizacji zespół ratunkowy, składający się z policjantów Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej,  strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stepnicy oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przemoczu rozpoczęli akcję poszukiwawczą. Sytuacja była pilna, a cały zespół odpowiedział na wezwanie z determinacją i gotowością do działania. Funkcjonariusze PSP lustrowali tereny leśne na quadach, dzięki którym mogli dotrzeć w trudno dostępne miejsca i w sposób dokładny zbadać okolicę. W działaniach wykorzystano również strażacki dron, który pomógł znaleźć najlepszą drogę dotarcia do trzech osób oraz powrotu.

Po około godzinnym marszu, przedzierając się pieszo przez bagienny, wodnisty i częściowo zamarznięty teren, policjanci goleniowskiej jednostki wspólnie ze strażakami dotarli do osób zagubionych. Dzięki funkcjonariuszom, zagubieni otrzymali niezbędną pomoc medyczną.

Policja apeluje o przestrzeganiu zasad, które mogą wpłynąć na Wasze bezpieczeństwo w lesie !

  • Pamiętaj, zanim wyruszysz na wyprawę do lasu, poinformuj kogoś z bliskich o planowanej trasie i czasie powrotu.
  • Zawsze zabieraj ze sobą odpowiednie wyposażenie, takie jak latarka, mapa, kompas oraz telefon komórkowy z naładowaną baterią.
  • Ubieraj się odpowiednio do pory roku i warunków atmosferycznych.
  • Podczas wędrówki staraj się trzymać blisko szlaków turystycznych lub drogi leśnej.
  • Unikaj nieznanych obszarów, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia.
  • Sprawdź prognozę pogody- niespodziewane zmiany mogą znacznie utrudnić nawigację i wpłynąć na bezpieczeństwo.
  • W przypadku zagubienia lub problemów, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji !

(KWP w Szczecinie / kp)

Powrót na górę strony