Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust przedstawił się jako pracownik banku i wyłudził 130 tysięcy złotych

Data publikacji 25.01.2024

Lubuscy policjanci kolejny raz apelują o ograniczone zaufanie do nieznanych osób. Oszust podszywający się pod pracownika banku w rozmowie telefonicznej poinformował 37-latka, że ktoś włamał się na jego konto i zgromadzone tam oszczędności są zagrożone. Nieświadomy mieszkaniec gminy Nowa Sól za namową przestępcy przelał oszustowi kilkaset tysięcy złotych. Przypominamy o ostrożności!

Oszuści stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Niestety są również przypadki, gdy fałszywy pracownik banku przeprowadza „weryfikację rozmówcy” i uzyskuje dane wrażliwe jak imię, nazwisko, numer pesel, w tym często login i hasło do aplikacji bankowej. Wtedy oprócz kradzieży zgromadzonych środków, sprawca może zaciągnąć kredyt.

W środę, 24 stycznia 37-latek odebrał telefon od „pracownika banku”, który dzwonił z informacją, że ktoś włamał się na jego konto i chce zaciągnąć kredyt. Troskliwie uczulał rozmówcę, że nie będzie widział tych przelewów, gdyż są chwilowo zablokowane. W dalszej części rozmowy instruował, jak mężczyzna ma postępować. Ten poczynił wszystko wedle wskazówek fałszywego pracownika banku i tym sposobem stracił 130 tysięcy złotych.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskali jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłącz się i skontaktuj z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Można też osobiście udać się do oddziału, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Przestrzeganie kilku zasad sprawi, że nie utracimy swoich oszczędności.

Pamiętaj:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,
  • Policja nigdy nie dzwoni, by informować o prowadzonych akcjach uchwycenia przestępcy,
  • Jeżeli masz jakieś wątpliwości, rozłącz się,
  • Nie działaj pochopnie pod presją czasu lub w emocjach,
  • Niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

Mając na uwadze, że 25 stycznia wypada Dzień Kryptologii, czyli dziedziny wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem, policjanci kolejny raz apelują o zachowanie ograniczonego zaufania do dzwoniących do nas osób!

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kc)

Powrót na górę strony