Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usłyszeli 48 zarzutów za kradzieże z włamaniem

Policjanci z KWP w Poznaniu zakończyli śledztwo w sprawie zatrzymanych w lutym ubiegłego roku, włamywaczy. Początkowo było wiadomo tylko o kilku włamaniach, których mieli się dopuścić. Okazało się, że to był tylko wierzchołek góry lodowej. Sprawa z aktem oskarżenia dotyczącym 48 przestępstw, trafiła do sądu.

Blisko rok temu policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się włamaniami do domów. Działali głównie w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Sprawcy wykorzystywali fakt nieobecności domowników, wybijali szyby w drzwiach balkonowych, a następnie kradli pieniądze, biżuterie i drobny sprzęt rtv.

Zostali zatrzymani na początku lutego 2023 roku pod Bydgoszczą. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, cała trójka została tymczasowo aresztowana. Policjanci szczegółowo analizowali materiał dowodowy, sposób działania sprawców, by mieć dokładny obraz skali przestępstw, których mogli dopuścić się zatrzymani.

Ogrom pracy został wykonany przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu, którzy skrupulatnie badali różnego rodzaju ślady, zabezpieczone w miejscu włamań. To wszystko pozwoliło postawić podejrzanym łącznie 48 zarzutów. Dotyczą one głównie kradzieży z włamaniem, a także uszkodzeń (gdy pokrzywdzeni stwierdzili ostatecznie, że nic nie zostało skradzione), oraz posiadania broni palnej bez wymaganego prawem pozwolenia, użycia podrobionych ukraińskich dokumentów w postaci paszportów oraz praw jazdy, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Straty w wyniku zdarzeń były znaczne: od kilkuset złotych za uszkodzenie okna lub drzwi do kilkuset tysięcy złotych. Straty łączne sięgają kwoty oszacowanej przez pokrzywdzonych na około  1 100 000 złotych. Przy sprawcach zostały zabezpieczone pieniądze w gotówce 22 tys. złotych oraz 2200 euro.

Sprawcy to mężczyźni narodowości gruzińskiej  w wieku 44 lat, 29 oraz 28 lat. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Poznaniu / sc)

Powrót na górę strony