Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni muzycy zagrali z orkiestrami z całego świata!

Data publikacji 30.01.2024

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w tym miesiącu nie tylko zagrała na 32. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale również na Musikparade – jednej z największych imprez muzycznych orkiestr mundurowych odbywających się w Niemczech. Podczas kilkudniowego tournée wrocławscy policjanci odwiedzili m.in. Lipsk, Drezno czy Magdeburg, gdzie przed wielotysięczną publicznością wystąpili razem z muzykami z Chin, Włoch, Ukrainy, Holandii i Niemiec.

W styczniu bieżącego roku Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu miała zaszczyt uczestniczyć w prestiżowym wydarzeniu muzycznym – Musikparade, zorganizowanym w Niemczech w dniach 11-14 stycznia. Orkiestra, znana z występów na najwyższym poziomie, zaprezentowała  swoje umiejętności na niemieckiej scenie, biorąc udział w tej renomowanej imprezie muzycznej.

Policyjna orkiestra po pandemii COVID-19 postanowiła wrócić na swój artystyczny szlak, udając się w trasę koncertową po kilku niemieckich miastach. Muzycy z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej odwiedzili m.in. Lipsk, Drezno czy Magdeburg. W trakcie tournée wrocławscy policjanci mieli przyjemność dzielić scenę z muzykami z Chin, Włoch, Ukrainy, Holandii oraz Niemiec.

Podczas Musikparade Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wyróżniła się nie tylko swoim profesjonalizmem, ale także umiejętnością współgrania z artystami o różnych kulturowych korzeniach. Wspólne wykonania z muzykami z Europy i Azji stworzyły unikalne połączenie brzmień, zyskując aprobatę licznie zgromadzonej publiczności.

Każdy koncert (było ich aż 5) trwał kilka godzin i zwykle rozpoczynał go występ orkiestry wojskowej z Ukrainy, która nie tylko prezentowała swój kunszt muzyczny, ale również wokalny i taneczny. Następnie na scenie pojawiała się orkiestra z Włoch, demonstrując dynamiczny pokaz musztry paradnej. Po niej prezentowali się właśnie muzycy z Wrocławia, którzy w swoim repertuarze mieli nie tylko znane utwory marszowe, ale też klasykę muzyki rozrywkowej. Tuż po nich grała orkiestra z Holandii, a następnie dudziarze, którzy nie przyjechała z odległej Szkocji, a polskiej Częstochowy. Jako ostatnia prezentowała się orkiestra z Chińskiej Republiki Ludowej w barwnym pokazie muzyczno-tanecznym. Po indywidualnych występach, trwających zwykle około kwadransa, wszystkie orkiestry znów pojawiały się na scenie, aby pod batutą dyrygenta z
Ukrainy całością zagrać koncert dla tysięcy widzów.

Członkowie wrocławskiej orkiestry nie ukrywają, że kilkudniowe tournée było intensywnym przeżyciem, którego jednak od paru lat nie mieli okazji doświadczyć, właśnie z powodu panującej pandemii. Każdy koncert trwał łącznie około trzech godzin i wymagał nie tylko perfekcyjnego przygotowania muzycznego, ale również fizycznego. Bywały dni, kiedy muzycy z dolnośląskiej stolicy grali nawet dwa koncerty, a każdy gromadził pełną salę widzów.

Występy wrocławskiej orkiestry podczas Musikparade nie tylko potwierdziły wysoki poziom artystyczny zespołu, lecz również zaznaczyły obecność polskiej kultury muzycznej na międzynarodowej scenie. Tournée po Niemczech stanowiło istotny element międzynarodowej wymiany kulturowej, przyczyniając się do zacieśnienia więzi i współpracy z artystami z różnych zakątków świata.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Źródła zdjęć:
https://musikparade.com/termin/14-01-2024-cottbus/
https://www.thueringer-allgemeine.de/regionen/erfurt/article241367524/Fotos-Musikparade-2024-in-der-Erfurter-Messehalle.html

  • orkiestra podczas występów na festiwalu
  • orkiestra podczas występów na festiwalu
  • orkiestra podczas występów na festiwalu
Powrót na górę strony