Polsko-amerykańska wymiana doświadczeń w zakresie cyfrowych badań kryminalistycznych
Wieloletnia współpraca pomiędzy funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi a agentami Biura Dochodzeń Specjalnych Amerykańskich Sił Powietrznych (OSI), zaowocowała wymianą doświadczeń na gruncie szeroko pojętych cyfrowych badań kryminalistycznych. Zorganizowane spotkanie miało na celu wymianę najlepszych praktyk w zakresie zwalczania tego rodzaju przestępczości.
Współpraca pomiędzy KWP w Łodzi a agentami OSI trwa od kilku lat. W jej trakcie policjanci wielokrotnie szkolili amerykański personel lotniczy przebywający w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Decyzję dotyczącą rozbudowania polsko-amerykańskiej współpracy również na gruncie wymiany doświadczeń podjął insp. Tomasz Olczyk p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, który osobiście zaangażowany jest w tę kooperację.
24 i 25 stycznia 2024 roku w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi odbyła się wymiana doświadczeń na gruncie zwalczania cyfrowych badań kryminalistycznych. Uczestnikami spotkania zarówno jako prelegenci i słuchacze byli agenci Biura Dochodzeń Specjalnych Amerykańskich Sił Powietrznych, których jurysdykcja obejmuje teren całej Polski oraz policjanci komórek kryminalnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W spotkaniu uczestniczyli również funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku.
Dwudniowe spotkanie rozpoczęli przedstawiciele Biura Dochodzeń Specjalnych Amerykańskich Sił Powietrznych, którzy w trakcie swych prelekcji omawiali realizowane działania z zakresu szeroko pojętych cyfrowych badań kryminalistycznych. Agenci omówili czynności, jakie realizują na przykładach konkretnych spraw. Przedstawili nowinki techniczne, z jakich korzystają w ramach prowadzonych czynności. Po zakończonych prelekcjach nastąpił czas na dyskusję i wymianę doświadczeń.
Drugi dzień szkoleniowy to czas, kiedy policjanci z komórek kryminalnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na kanwie realizowanych przez siebie spraw omówili metody dot. czynności wykrywczych, które w konsekwencji prowadzą do zatrzymania sprawców.
Tego rodzaju międzynarodowa wymiana doświadczeń z pewnością umożliwiła uczestnikom nie tylko zapoznanie się z aspektami teoretycznymi omawianych zagadnień, ale również pozwoliła zobaczyć i przećwiczyć jak wygląda wykorzystywanie omawianych zagadnień w praktyce.
(KWP w Łodzi / kp)