Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Może to Ty jesteś pilnie poszukiwanym bliźniakiem genetycznym

Data publikacji 08.02.2024

Nowotwór krwi - taką diagnozę w Polsce otrzymuje co 40 minut ktoś, kogo być może właśnie dziś minęliśmy przechodząc ulicą czy chodnikiem, będąc w przychodni czy w pracy... . Zgodność Dawcy z pacjentem w rodzinie to zaledwie 25% przypadków. Pozostałe 75% chorych może liczyć wyłącznie na bezinteresowną pomoc Dawcy niespokrewnionego. Na nią właśnie czeka Ania - wdowa po naszym Koledze z Włocławka, który zginął kilkanaście lat temu w wypadku. Każdy z nas może pomóc takim osobom i być jedyną nadzieją na dalsze życie.

Anna Kordyla jest wdową po naszym Koledze młodszym aspirancie Sławomirze Kordyla, który był referentem Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Włocławku. 22 października 2006 r., w trakcie zabezpieczania biegu ulicznego ku czci ks. Jerzego Popiełuszki, doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Sławek pozostawił w żałobie żonę Annę i wówczas 2-letnią córkę Alicję.

Anna pracuje jako nauczycielka w Zespole Szkół nr 8 we Włocławku. Jest cudowną, wrażliwą, radosną, ciepłą osobą. Od 18 lat samotnie wychowuje córkę. Alicja wyrosła na piękną i mądrą kobietę. Obecnie jest studentką pierwszego roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku architektura krajobrazu. Ania stworzyła niezwykłą więź z córką i jak każda wspaniała matka jest z niej bardzo dumna.

Ania nigdy nie narzekała na trudności losu, z jakimi przyszło jej się mierzyć. Jest bardzo dzielną kobietą, która musiała stanąć na nogi po śmierci ukochanego Męża, pomimo ciężkiej choroby. Od ponad 30 lat zmaga się z nocną napadową hemoglobinurią. W drugiej połowie ubiegłego roku stan jej zdrowia bardzo się pogorszył. Przebywała kilka miesięcy w jednym z bydgoskich szpitali. Obecnie została zakwalifikowana w Gliwicach do przeszczepu szpiku. Trwa poszukiwanie ”bliźniaka genetycznego”.

Aby zostać niespokrewnionym dawcą szpiku wystarczy mieć dobry stan zdrowia i być w wieku 18 – 55 lat. Każdy z nas może podarować  Ani, bądź też innej chorej osobie coś bezcennego nadzieję i szansę na powrót do zdrowia. Stając się w ten sposób bezinteresownym bohaterem, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy płeć. Zachęcamy do odwiedzenia jednej z jednostek, które uzyskały pozwolenie Ministra Zdrowia na pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku, bądź najbliższego w miejscu zamieszkania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Można również zarejestrować się w bazie dawców szpiku na stronie Fundacji DKMS – międzynarodowej organizacji, która zajmuje się walką z nowotworami i chorobami krwi. Tam każdy zainteresowany dowie się, jak zamówić pakiet rejestracyjny przez Internet i jak postępować dalej. Sama rejestracja zajmuje kilka minut i nie wymaga dodatkowych badań, ani konsultacji. Lista placówek znajduje się na stronie www.szpik.info.

Należy jednak pamiętać, aby decyzja była podjęta w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Rejestrując się, możesz podarować komuś nowe życie. Taką osobą może być Ania, wyjątkowa kobieta, która pomimo przeciwności losu nigdy się nie poddaje, idzie przez życie z uśmiechem pomimo zmartwień i bólu. Z pewnością zasługuje na dar, jakim jest życie. Każdy z nas może zaskarbić sobie wdzięczność jej samej, jak i córki.

(KWP w Bydgoszczy / sc)

  • Na zdjęciu kobieta siedzi przy stoliku w parku
  • Na zdjęciu kobieta pozuje do zdjęcia w plenerze
Powrót na górę strony