Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w związku z oszustwami tzw. metodą „na pracownika banku”

Data publikacji 13.02.2024

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą „na pracownika banku”. Funkcjonariusze w wyniku pracy operacyjnej odzyskali również kilkanaście tysięcy złotych, które chwilę wcześniej zostały wypłacone przez oszustów z bankomatu. Teraz mundurowi analizują zebrane informacje i sprawdzają, jaka była skala oszustw, których dopuścili się 17-latek i 20-latek. Za popełnione przestępstwa grozi im od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Słupsku w wyniku prowadzonych czynności operacyjnych zatrzymali 17-latka i 20-latka, którzy brali udział w wyłudzaniu pieniędzy tzw. metodą „na pracownika banku”. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w okolicy bankomatu, z którego chwilę wcześniej wypłacili kilkanaście tysięcy złotych, pochodzące od osoby poinformowanej przez telefon, o zagrożonych na koncie oszczędnościach. Odzyskane przez policjantów pieniądze zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie, a obaj mężczyźni zostali przewiezieni na komendę, gdzie funkcjonariusze prowadzili z nimi dalsze czynności procesowe. Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymani słupszczanie mogli w ciągu ostatniego miesiąca wykonać co najmniej kilkadziesiąt wypłat z bankomatów, a dzienna suma wypłacanych środków może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W tej sprawie cały czas gromadzony jest materiał dowodowy, który podlega wnikliwej analizie specjalistów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą słupskiej komendy, tak aby jak najszybciej ustalić skalę tego procederu oraz osoby, od których wyłudzone zostały oszczędności.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Wobec 20-latka sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy, a wobec młodszego z mężczyzn prokurator zastosował dozór i zakaz opuszczania kraju.

Zapamiętaj!

Nigdy nie przelewaj pieniędzy na obce rachunki bankowe tylko na podstawie rozmowy telefonicznej. Nie ma znaczenia, za kogo podaje się głos w słuchawce. Gdy dzwoni osoba z informacją o zagrożonych oszczędnościach rozłącz się i pilnie skontaktuj z pracownikami banku pod wskazanym na stronach bankowych numerem infolinii.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które podając się za pracowników banków lub innych instytucji mogą usiłować wyłudzić ich oszczędności np. przy wykorzystaniu legendy o „zagrożonych oszczędnościach”. Powiedzcie im jak zachować się w takich sytuacjach. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(KWP w Gdańsku / kc)

Powrót na górę strony