Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Puccy policjanci zatrzymali 16-letnich „odbieraków” za oszustwa „na wypadek”

Data publikacji 15.02.2024

Policjanci z powiatu puckiego ustalili i zatrzymali 16-letniego mieszkańca Gdańska, który po tym jak odebrał od oszukanej seniorki 75 tys. zł i 3 tys. euro, oczekiwał na pociąg, na dworcu we Władysławowie. Funkcjonariusze ustalili jego 16-letnich kolegów, którzy wspólnie i w porozumieniu oszukali mieszkankę powiatu puckiego. Decyzją sądu wobec dwóch nieletnich zastosowano tymczasowy środek wychowawczy w postaci umieszczenia w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym na okres 3 miesięcy. Jeden z nastolatków został umieszczony w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Wobec innego 16-latka, sąd zastosował nadzór kuratora. Sprawa jest rozwojowa, wszystko wskazuje na to, że te same osoby odpowiedzą również za inne oszustwa na terenie województwa.

8 lutego do dyżurnego puckiej komendy zadzwoniła 65-letnia kobieta, informując o dokonanym na jej szkodę oszustwie. Dyżurny w rozmowie ustalił, że w czwartek, około godz. 17.00, na jej telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za córkę zgłaszającej. Seniorka została powiadomiona, że córka jest sprawcą wypadku drogowego i tylko wpłata 80 tys. zł., uchroni ją przed odpowiedzialnością karną. Do rozmowy włączyła się również inna kobieta, podająca się za funkcjonariuszkę Policji, potwierdzając wypowiedz rzekomo zatrzymanej córki. Przejęta i zaniepokojona losem córki 65-letnia mieszkanka powiatu puckiego, przekazała kwotę 75 tys. zł. i 3 tys. euro, mężczyźnie, który podawał się za adwokata córki.

W ciągu kilku minut od zgłoszenia, funkcjonariusze Komisariatu Policji we Władysławowie, dokonali sprawdzenia miejsc, w których mógł przebywać sprawca przestępstwa tzw. odbierak. Funkcjonariusze nie ograniczyli swoich działań jedynie do miejsca zdarzenia, ale rozszerzyli je również na oddalony o kilka kilometrów dworzec PKP we Władysławowie. Tam mundurowi wylegitymowali 16-letniego mieszkańca Gdańska, przy którym podczas kontroli ujawnili gotówkę w kwocie 75 tys. zł i 3 tys. euro. Nastolatek został zatrzymany i w obecności opiekuna prawnego puccy policjanci dokonali jego przesłuchania. Mundurowi ustalili, że nastolatek przyjechał do Władysławowa na zlecenie swojego kolegi, 16-letniego mieszkańca Gdańska i jemu miał przekazać odebrane pieniądze. W toku dalszych czynności puccy policjanci zatrzymali drugiego nastolatka w jego miejscu zamieszkania. Decyzją  Sędziego Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Gdańsku, nieletnich osadzono w Policyjnej Izbie Dziecka, a następnie sąd wydał Postanowienie o umieszczeniu nieletnich w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w systemie zamkniętym.

W ciągu 24 godzin funkcjonariusz z jednoosobowego stanowiska ds. nieletnich i patologii oraz kryminalny z puckiej komendy zebrali materiał dowodowy, w którym udowodnili także działania przestępcze kolejnym dwóm nieletnim, mieszkańcom Gdańska. 16-latkowie, wspólnie i w porozumieniu, dokonali oszustwa na szkodę innej kobiety. Decyzją Sędziego Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Gdańsku, wobec 16-latków zastosowano środki wychowawcze w postaci  umieszczenia jednego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, a drugiego objęto nadzorem kuratora.

Należy podkreślić szybkość i skuteczność działań funkcjonariuszy, które pozwoliły na zebranie materiału dowodowego, na podstawie którego w dniu 13 lutego 2024 roku Sędzia IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego Gdańsk Południe wydał  Postanowienie o umieszczeniu nieletnich w ośrodkach wychowawczych.  Zatrzymanie sprawców przestępstw o takim ciężarze gatunkowym nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie oraz bardzo dobre rozpoznanie policjantów zarówno z komisariatu we Władysławowie, jak i puckiej komendy. Ustalenia kolejnych sprawców było wynikiem wnikliwej analizy posiadanych materiałów.  Policjanci wykazali się dużą kreatywnością, samodzielnością i profesjonalizmem w realizacji powierzonych im zadań. Tak szybkie ustalenie i zatrzymanie sprawców było możliwe jedynie dzięki ich poświęceniu i dyspozycyjności.

Policjanci przestrzegają:

  •  przez telefon każdy może być córką, wnuczką i policjantem,
  •  zachowaj czujność i nie przekazuj pieniędzy osobom obcym,
  •  jeżeli odebrałeś telefon od osoby podającej się za policjanta nie działaj pochopnie. Skontaktuj się z rodziną.

Pamiętaj, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy oraz nie wysyła po gotówkę kurierów.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony