Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kryminalni ze Szczytna zatrzymali podejrzanego o dokonanie oszustwa metodą „na policjanta”

Data publikacji 16.02.2024

Dzięki wykorzystaniu technik operacyjno-rozpoznawczych policjanci pionu kryminalnego wytypowali i zatrzymali 38-latka podejrzanego o dokonanie oszustwa tzw. metodą na policjanta. Mieszkaniec województwa pomorskiego miał oszukać w ten sposób mieszkańca gminy Pasym, w wyniku czego pokrzywdzony stracił ponad 120 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy w Szczytnie wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec mężczyzny.

W piątek (26.01.2024 r.) z mieszkańcem gminy Pasym połączyła się osoba, która podczas rozmowy telefonicznej przedstawiła się jako policjant z komendy wojewódzkiej. Dzwoniący poinformował, że zgromadzone przez mężczyznę oszczędności w banku są zagrożone. W związku z tym polecił mu wypłacić pieniądze i zostawić je w umówionym miejscu, skąd zostaną przewiezione do policyjnego depozytu. Pokrzywdzony niestety wykonał wszystkie polecenia usłyszane w słuchawce, w wyniku czego stracił ponad 120 tysięcy złotych.

Szczycieńscy policjanci pionu kryminalnego w toku przeprowadzanych czynności trafili na trop 38-letniego mieszkańca województwa pomorskiego, którego ustalili jako sprawcę tego oszustwa. Mężczyzna został zatrzymany, a następnie przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Zgromadzone w tej sprawie materiały pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie zarzutu oszustwa, za co grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Szczytnie wydał postanowienie  o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec mężczyzny na okres trzech miesięcy.

Apelujemy i przypominamy! Nie ufajmy nieznanym nam osobom zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych. Bądźmy rozważni, ponieważ oszuści wykorzystują nowe sposoby na wyłudzenie naszych oszczędności. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do zamiarów rozmówcy, natychmiast zakończmy połączenie i poinformujmy najbliższą jednostkę Policji o próbie oszustwa.

(KWP w Olsztynie / kp)

Powrót na górę strony