Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ma pobłażania dla piratów drogowych!

Data publikacji 20.02.2024

Za nic mają obowiązujące przepisy czy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Piraci drogowi zawsze uważają, że jeżdżą szybko, ale bezpiecznie. Niestety ich „ciężka noga” jest niezwykle niebezpieczna, szczególnie w terenie zabudowanym, gdzie ryzyko potrącenia pieszego jest znacznie wyższe. Ząbkowiccy policjanci, działający w ramach grupy SPEED, starają się eliminować z ruchu jak największą ilość skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, zanim ich brak wyobraźni skończy się dla innego użytkownika dróg trwałym kalectwem lub nawet śmiercią. Tylko w ciągu ostatnich dni na terenie powiatu ząbkowickiego kilku kierowców musiało pogodzić się z utratą prawa jazdy w związku ze swoją stanowczo zbyt szybką jazdą.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości to nadal jedna z głównych przyczyn najtragiczniejszych wypadków drogowych w Polsce. Dlatego każdego dnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich prowadzą intensywne działania, aby eliminować z ruchu tych kierowców, których brak wyobraźni i tzw. ciężka noga zagrażają bezpieczeństwu pozostałym użytkowników dróg.

W ciągu ostatnich dni ząbkowiccy policjanci, działający w ramach grupy SPEED, zatrzymali kilku kierowców, którzy przez swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze, musieli się pogodzić z utratą prawa jazdy i wysokimi mandatami karnymi.

13 lutego bieżącego roku, na drodze krajowej nr 8 w okolicy Braszowic, 21-letni kierujący mercedesem nie zastosował się do znaku B-25 oraz przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/h. Mieszkaniec powiatu kłodzkiego przyjął mandat karny w kwocie 1500 złotych, a na jego konto trafiło 20 punktów karnych.

Trzy dni później, w Ziębicach na ulicy Przemysłowej, mundurowi zatrzymali 53-letniego kierującego samochodem marki Dacia, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego pędził ponad 100 km/h po ulicy wyłożonej kostką, w efekcie czego utracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Podobną prędkość w terenie zabudowanym, na drodze krajowej nr 8, osiągnął 33-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego. Na trudnym, pełnym zakrętów i niebezpiecznym odcinku drogi, na którym często dochodzi do poważnych wypadków, mężczyzna pędził z prędkością przekraczającą 100 km/h. Na szczęście jazda tego skrajnie nieodpowiedzialnego kierowcy zakończyła się „jedynie” wysokim mandatem, 13 punktami karnymi i utratą przez niego prawa jazdy.

W miniony weekend ząbkowiccy policjanci z grupy SPEED, przemieszczając się drogą krajową nr 8 w kierunku Kłodzka, musieli zawrócić za kierującym pojazdem marki MAN z naczepą, który tak wykonywał manewr wyprzedzania, że zmusił funkcjonariuszy do zjechania na pobocze drogi. 43-letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego wykonywał manewr, nie zważając ani na skrzyżowanie, ani na powierzchnię wyłączoną z ruchu. Po zatrzymaniu wyraził skruchę i przyjął mandat od mundurowych.

Tego samego dnia, zaledwie godzinę później, również na drodze krajowej nr 8  w terenie zabudowanym 21-letni kierujący seatem przekroczył dozwoloną prędkość o 60 km/h. Mieszkaniec Wałbrzycha oprócz mandatu i 13 punktów karnych, stracił na 3 miesiące swoje uprawnienia do kierowania.

Opisane wyżej przykłady obejmują jedynie kilka dni i kilku kierowców, którzy zostali zatrzymani przez policjantów. Niestety nadal po naszych drogach porusza się wiele osób, które nie przestrzegają m.in. obowiązujących ograniczeń prędkości. Rozmawiając ze znajomymi lub rodziną tłumaczą, że jeżdżą szybko, ale bezpiecznie. Jednakże  statystyki dotyczące wypadków drogowych potwierdzają, że nie ma czegoś takiego jak „szybko, ale bezpiecznie”, szczególnie w terenach zabudowanych, gdzie pieszy w każdej chwili może wejść na drogę.

Dlatego po raz kolejny apelujemy o jazdę zgodną z obowiązującymi przepisami, jeżeli nie w trosce o własne bezpieczeństwo, to dla naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego, którzy chcą bezpiecznie dotrzeć do celu.

(KWP we Wrocławiu / sc)

Film Nie ma pobłażania dla piratów drogowych!

Pobierz plik Nie ma pobłażania dla piratów drogowych! (format mp4 - rozmiar 32.52 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony