Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciała zarobić na kryptowalutach, a straciła blisko 15 000 euro

Data publikacji 28.02.2024

43-letnia mieszkanka powiatu ostrowieckiego padła ofiarą oszustów proponujących inwestowanie w kryptowaluty. Łącznie kobieta straciła blisko 15 000 euro. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.

Wczoraj, 27.02.2024 r., do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 43-letnia mieszkanka powiatu. Kobieta poinformowała mundurowych, że inwestując w kryptowaluty padła ofiarą oszustów. Jak wynikało z jej relacji, około dwóch lat temu zainteresowała się taką formą potencjalnego pomnażania swojego kapitału. Bez trudu, za pośrednictwem Internetu znalazła jedną z ofert. Z kobietą skontaktował się przedstawiciel firmy pośredniczącej w inwestycjach w kryptowaluty. W trakcie prowadzonych rozmów 43-latka została poproszona o zainstalowanie specjalnej aplikacji, która miała umożliwić sprawne zarządzanie zyskami. Ponadto miała dokonać wpłaty w wysokości 300 euro, aby móc zarabiać na inwestycjach. Kolejno, krok po kroku oszuści instruowali ją co ma robić. 43-latka zgodnie z otrzymanymi wskazówkami zaczęła przelewać różne kwoty na wskazane przez oszustów konta. Ostatecznie kiedy chciała wypłacić pieniądze okazało się, że w ciągu dwóch lat zamiast zarobić straciła blisko 15 000 euro.

Policjanci ostrzegają!

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator.

Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe. Najczęściej ofiara kuszona jest obietnicą szybkich zysków.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swojego konta bankowego i danych do logowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku. Jeśli rzekomy konsultant proponuje nam zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możemy być pewni, że to oszustwo. Apelujemy o to, aby stronić od takich sytuacji, minimalizować ryzyko, uważać na psychomanipulacje, a także unikać wszelkich ofert, które mają przynieść błyskawiczny zysk po przelaniu pieniędzy. Przestępcy są coraz sprytniejsi i coraz częściej za takimi przestępstwami stoją zorganizowane grupy, często działające poza granicami kraju. W przypadku wątpliwości poradźmy się w autoryzowanych placówkach nie szukajmy przypadkowych porad w sieci na własną rękę, to może zakończyć się dla nas całkowitą utratą wszystkich oszczędności.

(KWP w Kielcach / mw)

Powrót na górę strony