Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne zabezpieczenia protestów rolników

Data publikacji 28.02.2024

Od kilku tygodni w wielu miejscach na terenie naszego kraju trwają protesty rolników. Policjanci, dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, zabezpieczają przejazdy kolumn ciągników rolniczych, pojazdów osobowych oraz ciężarowych, a także zapewniają bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. To ogromne przedsięwzięcie angażujące znaczne siły policyjne, a każdy uczestnik protestów oraz osoby postronne mogą liczyć na pomoc ze strony policjantów.

Od dnia 9 lutego 2024 r. rolnicy blokują poszczególne przejścia graniczne z Ukrainą na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Protestujący rolnicy zapowiedzieli blokadę wszystkich przejść granicznych z Ukrainą od dnia 20 lutego br. oraz węzłów komunikacyjnych i dróg dojazdowych do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich.

Mając na uwadze właściwe przygotowanie do realizacji zadań Policji związanych z utrzymaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przejść granicznych w związku z protestami rolniczymi, koniecznym okazało się zaangażowanie zwiększonych sił i środków policyjnych.   

Zdecydowana większość osób protestujących zachowuje się odpowiedzialnie oraz w sposób nienaruszający prawa. Policjanci na terenie całego kraju dbają nie tylko o bezpieczeństwo i porządek, ale także pomagają uczestnikom zgromadzeń, ratując ich życie i zdrowie.
W Warszawie w trakcie „Marszu Gwiaździstego” policjanci udzielili pomocy 68-letniemu mężczyźnie, który źle się poczuł. Wezwane na miejsce pogotowie przewiozło mężczyznę do szpitala.

Niestety zdarzają się także osoby, wobec których niezbędne jest podjęcie interwencji przez policjantów. W ostatnich dniach miały miejsce również skandaliczne sytuacje, które spotkały się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy.

Podczas protestów na terenie kraju odnotowano następujące istotne wydarzenia:

KWP w Bydgoszczy

- na stacji PKP w Kotomierzu wysypano kukurydzę z 8 wagonów pociągu

KWP w Lublinie

- w trakcie trwającego protestu rolników w Hrebennem mężczyzna publicznie znieważył flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej, wyrywając ją z ciągnika rolniczego i wyrzucając do przydrożnego rowu

- w Chełmie na terenie torowiska dworca kolejowego doszło do wysypania na tory kolejowe przewożonej soi o łącznej wadze około 5 ton

KWP w Katowicach

- na terenie powiatu wodzisławskiego, jeden z uczestników na przodzie traktora wywiesił flagę byłego ZSRR oraz transparent z napisem propagującym prowadzenie wojny napastniczej przeciwko Ukrainie i publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa oraz ideologii komunistycznej.

KWP w Krakowie

- na terenie Limanowej policjanci ujawnili jadący w kolumnie traktor, który na przednim podnośniku miał zamontowany wulgarny baner na tle zdjęcia bramy obozu Aauschwitz z wizerunkiem Premiera Donalda Tuska oraz dwóch skrzyżowanych kości

KWP w Poznaniu

- w Chodzieży, na jednym z traktorów ujawniono zamontowaną na wysięgniku płytę drewnianą, na której widniał wulgarny napis oraz wymalowana flaga Ukrainy

KWP w Opolu

- w Namysłowie, w trakcie postoju pojazdu ciężarowego podczas blokady drogi przez rolników wysypano z naczepy 2.8 tony paszy dla trzody chlewnej

KWP w Rzeszowie

- w Medyce sprawcy wysypali z pociągu towarowego kukurydzę na tory kolejowe

- w rejonie przejścia granicznego w Barwinku doszło do zdarzenia drogowego, w którym ucierpiał 38-letni pieszy. Mężczyzna został potrącony przez pojazd ciężarowy, którego kierujący chciał ominąć rolniczą blokadę

KWP we Wrocławiu

- w związku z protestami rolniczymi zatrzymano 2 osoby, które oblały farbą elewację budynku Urzędu Wojewódzkiego

Komenda Stołeczna Policji

- uczestnicy zaplanowanego zgromadzenia pn. „Marsz Gwiaździsty” na Placu Defilad stosowali materiały pirotechniczne oraz próbowali rozpalić ognisko. Policjanci nie dopuścili do tego incydentu. W trakcie podjętej interwencji 2 osoby naruszyły nietykalność cielesną policjanta. Obydwie osoby zostały zatrzymane.

Podczas zabezpieczenia zgromadzeń publicznych:

  • wylegitymowano osób – 1 529;
  • ujawniono przestępstw – 15;
  • ujawniono wykroczeń – 440;
  • pouczono – 132 osób;
  • nałożono mandantów karnych – 68;
  • sporządzono notatek do wniosku o ukaranie – 212;
  • zatrzymano osób – 11

Mając na względzie bezpieczeństwo, jak również komfort poruszania się po drogach w trakcie dojazdu do pracy i powrotów do domu, policjanci za każdym razem przed rozpoczęciem protestów apelują do mieszkańców o uwzględnienie utrudnień przy planowaniu swoich obowiązków oraz stosowanie się do ogłoszonych zaleceń.

Informujemy, że za każdym razem policjanci będą reagować na wszelkie sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia oraz z blokowaniem przejazdów konwojów humanitarnych i wojskowych.

W związku z zapowiedzianymi przez środowiska rolnicze kolejnymi protestami, apelujemy o przestrzeganie prawa oraz stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów.

KGP

Powrót na górę strony