Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny tymczasowy areszt dla podejrzanego za udział w oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta”

Data publikacji 01.03.2024

Ustalenia przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy, pozwoliły na zatrzymanie współsprawcy przestępstw na tzw. wnuczka i policjanta. Mężczyzna, który wyłudził pieniądze od dwóch wałbrzyszanek i jednej mieszkanki Poznania to 37-latek. Podejrzany, dzięki współpracy pomiędzy policyjnymi jednostkami na terenie kraju, został zatrzymany w miniony wtorek wieczorem we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów. Wczoraj wałbrzyscy funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego doprowadzili mężczyznę do sądu, a ten zastosował w stosunku do 37-latka środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.

W połowie października zeszłego roku kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, realizując ustalenia własne, zatrzymali na terenie Wrocławia 33-letniego mężczyznę, który brał udział w oszustwach metodą „na policjanta”. Mundurowi ustalili, że mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska w okresie od 19 września do 11 października 2023 roku brał udział w pięciu tego typu oszustwach. Pokrzywdzone osoby to mieszkańcy Wałbrzycha, Poznania, Nowej Soli i Oleśnicy w wieku od 72 do 89 lat, którzy łącznie stracili blisko 150 tysięcy złotych. Udział 33-latka w przestępstwach polegał głównie na odbieraniu pieniędzy od pokrzywdzonych.

Tym razem przyszła pora na 37-latka, który trzykrotnie pomagał młodszemu z mężczyzn w popełnieniu przestępstw, jeżdżąc z nim pod wskazane adresy. Poznaniaka, którego również wytypowali funkcjonariusze pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy, zatrzymali w miniony wtorek późnym wieczorem wrocławscy policjanci na terenie tej miejscowości. W środę po południu podejrzany został przewieziony do policyjnej celi. W trakcie czynności procesowych wałbrzyscy mundurowi udowodnili mu, że pomagał 33-latkowi przy dwóch tego typu przestępstwach na terenie Wałbrzycha. Tutaj mieszkanki miasta straciły łącznie 64 tys. złotych. Jedno zdarzenie dotyczyło Poznania, gdzie seniorka przekazała oszustom 40 tysięcy złotych.

W czwartek mężczyzna najpierw został doprowadzony do wałbrzyskiej prokuratury, a następnie sądu, który przychylił się do wniosku i zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Grozi mu do 8 lat więzienia. 37-latek dzisiaj przed południem trafi do Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie. Sprawa ma charakter rozwojowy, więc niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policja ostrzega!

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu.
 • Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności.
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje.
 • Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom.
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy.
 • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń - nie daj się zmanipulować.
 • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj!

 • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon.
 • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów.
 • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział.

(KWP we Wrocławiu / sc)

Film Kolejny tymczasowy areszt dla podejrzanego za udział w oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta”

Pobierz plik Kolejny tymczasowy areszt dla podejrzanego za udział w oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta” (format mp4 - rozmiar 33.62 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony